DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

BURSA

20:11

04:10
20:11
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:56

03:56
19:56
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:40
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
19:22
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:07

03:23
19:07
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

ANKARA

19:56

03:56
SAHUR
19:56
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
SAHUR
19:22
İFTAR

Arakan'daki Müslüman katliamına Sakarya'dan protesto

Myanmar ordusu tarafından Arakan'daki Müslümanlara yönelik yapılan katliam, Sakarya'daki STK'lar tarafından protesto edildi.

29.08.2017 15:35:16


Myanmar ordusunun, Arakanlı Müslümanlara yönelik cumartesi günü başlattığı askeri operasyonda çok sayıda insan hayatını kaybetti. Gerçekleştirilen katliam sonrasında Sakarya'daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) katliamı protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. Orhan Cami meydanında gerçekleşen basın açıklamasına Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Kaynarca ilçesinde eşi ve çocuğu vahşi bir şekilde öldürülen Suriyeli baba Halid el Rahmun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"YARALI SAYISI BİNİN ÜZERİNDEDİR"

Yedihilal Derneği Başkanı Yaşar Şahin yaptığı açıklamada, "Myanmar'ın yedi eyaletinden biri olan Arakan'da, Rohingya Müslümanları Myanmar Devleti tarafından sistematik ihlallere maruz kalmaktadır. Rohingya Müslümanları, vatandaşlık hakları ellerinden alınmakla kalmamış bir yandan yasa ile vatansız hale getirilirken, diğer yandan seyahat özgürlüğü, eğitim, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve mülkiyet dokunulmazlığı gibi temel hakları da ellerinden alınmıştır. Zaman zaman işkence ve katliamlara maruz kalan Arakanlıların 4 milyona yakını neredeyse bu sistematik ihlallerden dolayı çevre ülkelere kaçarken, sağ kalanlar sığındıkları ülkelerde zorlu yaşamlara geçtiler. Arakan'da kalanlar için ise zulüm altında yaşam mücadelesi devam ediyor. Hal böyleyken son günlerde yeniden bir kararla Myanmar ordusu Müslümanlara yönelik operasyon başlattı ve bu operasyonda öldürme emri de verildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 26 Ağustos sabah saatlerinden itibaren özellikle Maungdaw bölgesinde iki gün içinde Myanmar askerleri tarafından başlatılan operasyonda yaklaşık 850 Rohingyalı Müslüman katledilmiştir. Katledilenlerin yarısı çocuk ve kadınlardan oluşmaktadır. Yaralı sayısı binin üzerindedir" dedi.

"ACİL EYLEME ÇAĞIRIYORUZ"

Katliamı durdurmak için herkesi acil eyleme çağıran Başkan Şahin, "Bu nedenle Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere tüm uluslararası mekanizmaları, hükümetleri, insan hakları örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi Arakan'da yaşanan işkence ve katliamı durdurmak için acil eyleme çağırıyoruz. Bizler Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları olarak şunu net bir şekilde ifade ediyoruz. Masum bir insanı katletmek bütün insanlığı katletmektir. Soykırım asla kabul edilemez. Arakan'da katliam durdurulmalı ve bugüne kadar Arakan'da işkence ve katliamdan sorumlu olanlar derhal yargı önüne çıkarılmalıdır" diye konuştu.

Basın açıklaması sonrasında grup olaysız şekilde dağıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan