DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Arabalı vapur kazasına ilişkin dava

Arabalı vapur kazasına ilişkin dava

04.06.2015 13:35:16
Sirkeci'de bir otomobilin arabalı vapura geçerken denize düşmesi sonucu biri çocuk 2 kişinin öldüğü olayla ilgili 3 sanığın yargılandığı davada mütalaasını sunan savcılık, sanık gemi kaptanı Erkan Atalay İm'in asli kusurlu sayılarak, "birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, diğer 2 sanığın beraatine karar verilmesini istedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Erkan Atalay İm katıldı. Davadan çekilen müşteki ailesi ve avukatları ile diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Taner Tabel, mütalaasını mahkemeye sundu.

Mütalaada kazaya ilişkin 3 ayrı bilirkişi raporu alındığı hatırlatılarak, birinci ve üçüncü raporların ele alındığı, ceza yargılamasında yüzdelik ya da oran sistemi kullanılmadığı için değerlendirmenin asli ve tali unsurlar üzerinden yapıldığı kaydedildi.

Bilirkişi raporlarına göre sanık İm'in, "asli kusurlu" sayılması gerektiği belirtilen mütalaada, bu sanığın Türk Ceza Kanunu'nun 85/2. maddesinde yer alan, "birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Mütalaada, diğer sanıklar çımacı Levent Dönmez ve usta gemici Özay Yaşar'ın, sanık ve tanık ifadeleri ile dosya içeriği doğrultusunda beraatine hükmedilmesi istendi.

Bilirkişi raporlarından ikincisine göre kusur atfedilen anne Ebru Güleren Yılmaz hakkında ise mütalaada, anneyle ilgili dava açılmadığı için herhangi bir yorumda bulunulmadı.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanık İm'in avukatı, bilirkişi raporlarının usule aykırı olduğunu savunarak, yeni bir bilirkişi raporu alınması, aksi durumda savunmaları için süre verilmesi talebinde bulundu.

Beraatleri talep edilen diğer 2 sanığın avukatı ise mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına süre vererek, duruşmayı erteledi.

- Bilirkişi raporlarından

Savcılık mütalaasında belirtilen 1 Nisan 2014 tarihli birinci bilirkişi raporuna göre, anne Ebru Güleren Yılmaz'da "kusur" bulunmazken, gemi kaptanı İm'in henüz kapak kapanmadan, gemiye girmekte olan araç kapak üzerindeyken gemiye yol verdiği ve kazanın meydana gelmesinde "asli kusurlu" olduğu, diğer sanıkların ise "kusursuz" oldukları kanaatine varıldığı kaydedildi.

Dosyaya giren 4 Aralık 2014 tarihli ikinci bilirkişi raporunda, Ebru Güleren Yılmaz'ın sürücü tarafından yapılması gereken "kaza önleyici zorunlu beş hareketi yapmadığı" için yüzde 45 "tali kusurlu" bulunduğu aktarılarak, sanıklardan gemi kaptanı İm'in yüzde 30, çalışma koşullarının yüzde 10, işletmeci kuruluşun yüzde 10 ve araç içi ortamın da yüzde 5 "tali kusurlu" olduğu aktarıldı.

Son hazırlanan üçüncü bilirkişi raporunda ise sanık İm yüzde 70 "asli kusurlu", gemi işletmecisi kuruluş da yüzde 30 "tali kusurlu" gösterildi.

- İddianameden

Sirkeci'de 15 Mart 2014'te "Sadabat" isimli arabalı vapura son araç olarak binen Ebru Güleren Yılmaz'ın kullandığı otomobilin, kapak üzerinden denize düşmesi sonucu Yılmaz'ın 5 yaşındaki kızı Ece Su Yılmaz ve 65 yaşındaki annesi Şaziye Güleren'in hayatını kaybetmesiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, gemi kaptanı Erkan Atalay İm, çımacı Levent Dönmez ve usta gemici Özay Yaşar'ın, "taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş