'Araba müzelerini' görmeden geçmeyin!

Ülkemizde araba tutkunlarının, klasik araç severlerin en önemli uğrak yerlerinden olan belli başlı müzelere göz atmak ister misiniz?

17.01.2021 13:10:52

Salgın süreci her ne kadar kısıtlamalarla beraber vatandaşların gezi ruhunu köreltse de sürecin gevşemesi ile birlikte gezilmesi gereken yerler gezgin ruhlular tarafından şimdiden listelenmiş bulunuyor.

Bunlar arasında arabeverler ve klasik araba tutkunları ilk sırada yer alıyor.

Ülkemizin belli başlı otomobil müzeleleri de ilk gezilmesi gerekn yerlerden....

İşte belli başlı müzeler:

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Naim Arnas tarafından yapılan ve 4 yıl süren restorasyon sürecinden sonra 17 bin metrekarelik devasa bir ipek fabrikasının yerine kurulan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye'nin tek Anadolu Arabaları Müzesi görülmesi gereken yerler arasında.

 2002 yılından beri ziyarete açık olan bu araba müzesi tam anlamıyla tekerleğin evriminin görülebileceği bir adres niteliğinde.

Anadoludaki araba tarihini ziyaretçilerine sunan bu araba müzesinin en değerli parçası da 2600 yaşındaki Bursa'da bir mezarda bulunarak yine Bursalı ustalarca yeniden canlandırılmış olan bir savaş arabası.

Bu araba müzesinde, Türkiye'nin dört bir yanından özenle seçilerek toplanan kağnılar, at arabaları, top arabaları ve odun arabaları gibi tarihi parçalar ve Çark, Esebey ve Briçka gibi araba tarihi açısından önemli değere sahip eski arabalar restore edilmiş halde sergileniyor

Key Museum Araba Müzesi

Özgörkey Şirketler Grubu tarafından 6 Mayıs 2015 tarihinde açılan Key Museum, özellikle klasik otomobil modellerini buluşturuyor. 7 bin metrekare alana kurulmuş araba müzesi, içerisinde bulunan 130 araba, 40 motosiklet, 2550 model araba amblemi ve 3000 maket araba ile açıldığı günden itibaren ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.  Araba müzesinde, titizlikle seçilen ve sergilenen araba modellerin arasında tarihin ilk arabası olarak da bilinen 1886 yapımı Benz Patent Motorwagen gibi nadir parçalar da bulunuyor. Müzede BMW, Porsche ve Cadillac gibi birçok ünlü araba markasının ilk arabaları da yine özenle sergileniyor. Araba müzesinde, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın her yerinden toplanan araba parçaları farklı koleksiyonlar halinde  ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Ural Ataman Klasik Araba Müzesi

 Ural Ataman Klasik Araba Müzesi, hem içinde sergilenen araba modelleri hem de her metrekaresi özenle yapılmış mimarisiyle yalnızca arabaseverlere değil, hemen her zevkten insana hitap ediyor. 2 bin metrekarelik geniş bir alana kurulu olan araba müzesi, 2000 yılından beri hizmet veriyor. Müzede sergilenen klasik araba modellerinin üretim tarihleri 1920'lere kadar dayanıyor. Ural Ataman Klasik Araba Müzesi, 1920-1970 arasındaki döneme ait 60'dan fazla klasik araba modeli ile Türkiye'nin önde gelen araba müzelerinden biri olarak ziyaretçilerini konuk etmekte.

Mehmet Arsay Araba Müzesi

1994 yılında Mehmet-Meral Arsay çifti tarafından açılan müze hem Türkiye'nin ilk araba müzesi hem de klasik araba müzeleri arasında. Bir otomobil duayeni olarak bilinen Mehmet Arsay'ın 12 yıllık uğraşları sonucunda ortaya çıkmış olan müze, Türkiye ve dünyadan çok özel arabalarla ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. 1899 model Decauville, 1903 model Cadillac ve 1913 model Maserati gibi araba tarihinden çok değerli parçaların bulunduğu müze, sahip olduğu 200 civarı klasik araba modeli ile Türkiye'nin en iddialı klasik araba müzesi olmayı da hak ediyor.

 Rahmi M.Koç Araba Müzesi

3 ana bölümden oluşan bu araba müzesi, 1994 yılında Rahmi M. Koç'un desteği ile açılmıştır. Bu araba müzesi, diğer araba müzelerinden farklı olarak sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişimde kullanılan, buharlı arabalardan eski toplu taşıma araçlarına kadar her türlü taşıt ve diğer bölümlerde bulunan hava ve demir yollarına ait koleksiyonlarla her zevkten ziyaretçiye hizmet veriyor. Sık sık konser, sergi vb. organizasyonlara da ev sahipliği yapan araba müzesi, sürekli canlı olan müze ortamı ve koleksiyon çeşitliliğiyle de adeta masalsı bir araba tarihi atmosferine sahip.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)