DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Apple'dan Google ve Facebook'a suçlama

Apple'ın CEO'su Tim Cook, Facebook ve Google gibi dünya devlerinin, müşterilerin gizli bilgilerini istismar ettiğini söyledi.

7 Yıl Önce
2015-06-04 10:10:55

ABD'deki Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı sivil özgürlükler savunucusu kuruluşun "özgürlük şampiyonu" ilan ettiği Apple'ın CEO'su Cook, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini istismar ettiğini öne sürdü.

ABD'deki Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı yurttaşlık hakları savunucusu kuruluşun "özgürlük şampiyonu" ilan ettiği Apple'ın CEO'su Cook, teknoloji firmalarını eleştirerek, tüketicilerin yanında yer alan bir açıklamada bulundu.  

Açıklamasında, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel bilgilerini istismar ettiklerini iddia eden Cook, "Mahremiyetimiz birden çok yerde saldırıya uğruyor" dedi. 

EPIC'in ödül töreninde yaptığı konuşmada, Silikon Vadisi'nde birçok teknoloji firmasının, müşterilerini kişisel bilgileri konusunda ikna edip, önemli ve başarılı iş kurduklarını belirten Cook, bu firmalar tarafından yurttaşlık haklarına her gün saldırıldığını kaydetti. 

Firmaların para kazanmak için müşterilerinden öğrenebilecekleri her şeyi öğrendiklerini dile getiren Cook, "Apple olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Apple olarak tüketicilerin kendi bilgilerini kendilerinin kontrol etmesine inanıyoruz. Apple, bu tür firmalardan olmak istemiyor'' diye konuştu. 

Cook ayrıca, yeni fotoğraf hizmetini eleştirdiği Google'un, "ince örtülü" yeni fotoğraf hizmetiyle reklamın etkinliğini artırmak için aile resimlerini analiz ettiğinin belirtildiğini kaydetti. 

Apple olarak insanların temel mahremiyet hakkına sahip olduklarına inandıklarını belirten Cook, anayasanın ve ahlakın bunu gerektirdiğini bildirdi. Cook, ABD eski başkanlarından Abraham Lincoln'un, "Amerika asla dışarıdan yıkılmayacak. Eğer biz duraksayıp, özgürlüklerimizi kaybedersek, yıkılışımız bundan olacak" sözünü hatırlattı. 

Öte yandan Apple, 2014 yılında birkaç ünlü yıldızın iCloud hesabının hacklenerek çıplak resimlerinin yayınlanmasının ardından daha sıkı güvenlik tedbirleri almak zorunda kalmıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yusuf yetim

kardeşim çocukların duygu sömürüsü yaparak mendil satması doğru değil bir kaç yıl sonra suriyelilerde bu ülkeden bir parça isteyecek bunu bir kenara yazın süriyelileri burya almakla insanlık yapmadık kendi sonumuzu hazırladık eskiden olsa tamam ama şimdi dünya çok çabuk büyüyor ve bu büyüme mutlaka bir yerde patlak verecek suriyelileri bu duruma düşürenlerin ALLAH belasını verecek dünyanın en ucuz ülkesiydi suriye 300 tl para ile bir ay otelde yer içer gezerdin yazık oldu onları artık bu ülkeden hiç bir kimse gönderemez çünkü artık gitmezler gece gündüz dileniyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş