Antalya'nın destinasyonu dijital platformda

'Turizmin başkenti'nde 9 aylık çalışmayla kentin tüm tarihi, kültürel değerleri, tesisleri ve lokasyonlarının yer aldığı dijital platform oluşturuldu.

2020-06-12 08:44:25

Her yıl milyonlarca turistin ağırlandığı Antalya'da, ziyaretçilerin tek adresten tüm imkanlara ulaşabilmesi için dijital platform kuruldu.

"Turizmin başkenti" olarak nitelendirilen Antalya'da, Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, Valilik ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle kentin dijital dünyada yer alması ve turizme katkı sunulması amacıyla "antalya.com.tr" portalı kuruldu.

Dünyanın dört bir tarafından turistlerin ziyaret ettiği Antalya'nın ve 19 ilçesinin tarih, kültür ve doğal zenginliği, tesisleri dijital platformda toplandı.

"Dijital dünya"da Antalya'nın gücünü artırmayı amaçlayan çalışmada, sadece tanıtım değil aplikasyon ve akıllı şehir uygulamaları da yer alacak. Kenti ziyaret edecek misafirlere önemli bir yol haritası sunması hedeflenen platform, İngilizce, Almanya, Rusça ve Türkçe dillerinde hizmet verecek.

Yaklaşık 9 aydır üzerinde çalışılan ve teknik altyapısı tamamlanan projenin turizme önemli katkı sunması bekleniyor.

Vali Münir Karaloğlu, internet sitesinin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, turizmde satışların bireyselleştirilemediğini ve hala tur operatörleri üzerinden yapıldığını söyledi.

Dijital altyapı oluşturmadan bunu gerçekleştirme imkanı olmadığına işaret eden Karaloğlu, "Ziyaretçinin, otelini, ulaşım imkanını, kentteki aktiviteleri, ziyaret edeceği yerleri aynı adreste bulup temin edebileceği bir platforma ihtiyacımız vardı. Bu bir eksikti. Şehrin bu eksiğini ortak akılla gideriyoruz. Antalya için bugünü milat kabul edebilirsiniz." diye konuştu.

Dijital platformun yaşayan organizma olması gerektiğini bildiren Karaloğlu, portala anlık yeni veri girilmesinin önemli olduğunu, sitenin gelecekte de ticarileşmesi gerektiğini bildirdi.

YORUMLAR (0)