DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Antalya'daki Gezi olayları davasında bir polis 4 yıl 2 ay cezaya çarptırıldı

Gezi olaylarının devam ettiği sırada Antalya'da protesto gösterine katılan müzisyen Mustafa Düştegör, polisler tarafından sopa ve coplalarla dövülmüştü. Olayla ilgili polis memuru Ali Osman Parlar, 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum oldu.

5 Yıl Önce
2017-06-28 12:59:30

DHA'nıın haberine göre Gezi olayları sırasında 3 Haziran 2013 gecesi Kaleiçi'ndeki bir ara sokakta, polisler tarafından dövüldüğünü öne süren müzisyen Mustafa Düştegör, 40 kişiden oluşan amir, müdür, komiser ve polis memuru hakkında işkenceden suç duyurusunda bulundu.

Antalya Cumhuriyet Savcılığı, 6 polis memuru hakkında, kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla kasten yaralama ve görevi kötüye kullanma suçlarından dava açılmasını istedi.

Hazırlanan iddianame doğrultusunda Antalya 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, olayın basit yaralama değil işkence suçu olduğu ve yargılamanın da bu yönde yapılması gerektiği yönündeki itiraz haklı bulundu. Mahkeme, polislerin ağır ceza mahkemesinde yargılanması yönünde görevsizlik kararı verdi ve Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkemede Düştegör'ü yerde sürükleyen ve elindeki sopayla vurduğu görülen polisin kendisi olmadığını belirten Ali Osman Parlar, kendisi olabileceğini söyleyen polis memuru O.A.'nın da yanıldığını öne sürdü. Mahkeme, Ali Osman Parlar'ı kasten yaralama, nüfuzu kötüye kullanma ve yüzünde sabit ize neden olma gibi suçlardan 4 yıl 2 ay hapse mahkum etti. Olay sırasında amir konumundaki komiser yardımcısı A.S. ve polisler S.S., H.Y., B.Ş., B.Ş. için verilen 5'er ay hapis cezalarının ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş