SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Anne cüce şempanzelerin, erkek yavrularının eş bulması için uğraştığı gözlendi

Anne cüce şempanzelerin, erkek yavrularının eş bulması için uğraştığı gözlendi
21.5.2019 11:21:32

Anne cüce şempanzelerin erkek yavrularının eş bulması için çaba gösterdiği gözlendi.

ScienceDaily'nin haberine göre, Almanya'da Max Planck Evrim Antropolojisi Enstitüsünden bilim adamları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde cüce şempanze topluluklarını, Fildişi, Tanzanya ve Uganda'da da vahşi doğada yaşayan şempanzeleri gözlemledi.

Bilim adamları, tüm şempanzelerde annelerin, erkek-erkeğe kavgalarda yavrularını koruduğunu, öte yandan anne cüce şempanzelerin, yavrularının eş bulması için elinden geleni yaptığını keşfetti.

Anne cüce şempanzelerin bunun için oğullarının çiftleşme girişimlerine diğer erkek şempanzelerin engel olmasına izin vermediği ve diğer erkek şempanzelerin çiftleşme teşebbüslerine müdahale ettiği görüldü.

Bilim adamları anne cüce şempanzelerin ayrıca anaerkil topluluklarında erkek yavrularının popüler noktalara erişimi için mevkilerini kullandığını ve onların daha yüksek statü elde etmesine yardımcı olduğunu bildirdi.

Araştırma ekibinin lideri Martin Surbeck, "Annelerin, torunlarının sayısında bu kadar güçlü ve doğrudan etkiye sahip olması karşısında hayrete düştük." dedi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR