Anne-Babaların yüzde 48'i çocuk videolarında şüpheci

Kaspersky tarafından yapılan ankette, Türkiye'de ebeveynlerin yüzde 48'inin çocuklarının hesaplarında şüpheli videolara rastladığı ortaya çıktı

2020-06-09 14:11:42

Kaspersky tarafından yapılan ankette, Türkiye'de ebeveynlerin yüzde 48'inin çocuklarının hesaplarında şüpheli videolara rastladığı ortaya çıktı.

Kaspersky açıklamasına göre, Kovid-19 salgını nedeniyle aileler boş vakitlerini genellikle evde geçirmek zorunda kalıyor. Evden çıkamayan insanlar, vakitlerini internete bağlı cihazlarla değerlendiriyor ve çocukların internette daha fazla vakit geçirmesi de ebeveynlerin endişelenmesine yol açıyor.

Şüpheli bulunan şeyler yalnızca video içerikler değil. Ebeveynler çocukların üye olduğu gruplar ve sayfalara (yüzde 40), iletişim kurduğu kişilere (yüzde 40) ve yaptıkları paylaşımlara (yüzde 28) da şüpheyle yaklaşıyor. Bu veriler, çocukların iyiliği için neler yapılabileceğini araştırma ve müdahale gerekip gerekmediğini anlama ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ancak tüm ebeveynler bu ihtiyacı paylaşmıyor.

Anne babaların yalnızca yüzde 21'i çocuklarıyla bağlantı kurmak için onları sosyal medya üzerinden arkadaş olarak ekliyor. Doğrudan iletişimin yeterli olmadığı durumlarda ebeveynlerin çocuklarının web sayfalarını dikkatle incelemesi gerekebiliyor.

YORUMLAR (0)