Anket: Biden'ın dünya genelindeki popülaritesi oldukça yüksek

Alman düşünce kuruluşu Friedrich-Ebert-Stiftung tarafından YouGov anket şirketine yaptırılan ankette, ABD'nin yeni Başkanı Biden'ın dünya genelindeki popülaritesi oldukça yüksek çıktı fakat ülke olarak ABD'ye olan güven düşüşte.

23.01.2021 14:20:42

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın dünya genelindeki popülaritesi oldukça yüksek çıktı fakat ülke olarak ABD'ye olan güven düşüşte.

Alman düşünce kuruluşu Friedrich-Ebert-Stiftung tarafından YouGov anket şirketine yaptırılan ankete ABD, Brezilya, Fransa, Almanya, Japonya, Kenya, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye'de 12 bin 400 kişi katıldı.

Katılımcılar Biden'ın Covi-19, terörizm ve iklim değişimiyle mücadele konusunda daha başarılı bir liderlik sergilemesini bekliyor fakat hem ülke olarak ABD'ye hem de Biden'a bu konuda başarılı olacakları konusunda güven düşük düzeylerde kaldı.

Ankete katılanlar, Biden'ın küresel liderlik konusunda selefi Trump'tan daha iyi bir performans gösterip göstermeyeceği sorusuna büyük oranda olumlu yanıt verdi. Kenyalıların yüzde 89'u, Almanların yüzde 73'ü, Fransızların, Hindistanlıların, Endonezyalıların, Meksikalıların ve Güney Afrikalıların yüzde 60'tan fazlası Biden'ı onayladıklarını belirtti.

Sadece Rus katılımcılar Beyaz Saray'daki değişimden memnun olmadıklarını belirtti.

Yeni başkanın 2015 İran Nükleer Anlaşması ya da Paris İklim Anlaşması gibi konularda kararlı olup olmayacağı sorusunda katılımcıların çoğu şüpheyle yaklaştı.

Sonuçlar Biden'ın kişisel popülaritesinin ABD'deki sisteme olan güvensizlik nedeniyle yara aldığını gösterdi.

Biden'ın başkanlığının kesinleşmesinin ardından Aralık ayında gerçekleştirilen ankete 12 ülkeden aşağı yukarı biner kişi katıldı.

Kaynak: Euronews Türkçe

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)