Anket: Arapların çoğunluğu, İsrail’le normalleşmeyi reddediyor

Arap ülkelerinde yapılan bir ankette, Arap halklarının büyük çoğunluğunun BAE ve Bahreyn’in işgal devleti İsrail ile normalleşme kararı almasını reddettiğini ortaya çıkardı.

16.10.2020 08:26:30

ABD Başkanı Trump'ın girişimiyle bazı Arap ülkelerinin, İşgal devleti İsrail ile normalleşme kararı almasına Arap halklarının çoğunluğu karşı çıkıyor.

Körfez ülkelerinden BAE ve Bahreyn'in İsrail'le normalleşme kararı almasından sonra Arap ülkelerinde yapılan bir anket, halkların çoğunun normalleşmeyi reddettiğini ortaya çıkardı.

Arap Araştırma ve Politika Çalışmaları Merkezi tarafından bu ayın başında yayınlanan bir kamuoyu anketine göre, Arap halklarının çoğunluğu İsrail işgaliyle normalleşmeyi reddediyor ve ankette BAE hariç 13 Arap ülkesinde 28.000 katılımcı yer alıyor.

Arap Araştırma ve Politika Çalışmaları Merkezi, anketin bu yıl Kasım 2019 ile Temmuz ayları arasında yapıldığını açıkladı. Merkez, anket sonuçlarının, Filistinlilerin yüzde 91'i, Mısırlıların yüzde 85'i, Ürdünlülerin yüzde 93'ü ve Suudilerin yüzde 65'i dahil olmak üzere, ankete katılan ülkelerdeki Arap vatandaşlarının yüzde 88'inin İsrail'i tanımayı reddettiğini gösterdiğini belirtti.

Kamuoyu yoklaması, Mağrip'te işgalle normalleşmeyi reddetme oranının yüzde 93, Arap Doğu'da yüzde 92, Nil Vadisi bölgesinde yüzde 82 ve Arap Körfezi'nde yüzde 82'ye ulaştığını gösterdi.

İsrail ile Bahreyn ve BAE anlaşması

ABD Başkanı Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin, 11 Eylül'de ise İsrail ile Bahreyn'in "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

1979'da Mısır'ın, 1994'te de Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.

Kaynak: Arabi21

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)