DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ankara Savaşı, uluslararası sempozyumda ele alınacak

Ankara Savaşı, uluslararası sempozyumda ele alınacak

27.05.2015 23:06:05
Beş Türk cumhuriyetten tarihçi ve uzmanların davet edileceği sempozyumla, Ankara Savaşı'nın meydana geldiği 28 Temmuz'un bundan sonra "kardeşlik günü" olarak kutlanması hedefleniyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Çubuk Belediyesi iş birliğinde, 1402 Ankara Savaşı'nın ele alınacağı "Tüm Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Uluslararası Sempozyumu" düzenlenecek.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Bekir Ağalar Konağı konferans salonundaki protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel bağları yaşatmak açısından sempozyumun çok önemli olduğuna işaret etti.

Sempozyumla Çubuk ve çevresinin sadece tarihi yönden ele alınmayacağını aktaran Doğan, kültürel, ekonomik, sosyal, sağlık, turizm gibi diğer değerlerinin de ele alınacağını vurguladı. Doğan, "Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Çubuk sınırları içerisine kuruldu ve savaşın geçtiği bölgenin tam ortasında kuruldu. Bu nedenle sempozyumun bizim için gerçekten çok önemli bir anlamı var" diye konuştu.

Belediye Başkanı Tuncay Acehan, 1402 Ankara Savaşı'nı her yönüyle araştırmak istediklerini belirterek, "Bu savaşla ilgili tarihi çalışmalar birkaç defa yapıldı. Ama biz bunu daha kapsamlı olarak üniversitemizin de katkısıyla yapmak istiyoruz. Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi kardeş ülkelerimizle beraber bütün açıklığıyla tarihi gerçekleri ortaya koyacağız" ifadesini kullandı.

Çanakkale Kara Savaşları'nın anma törenleri kapsamında Anzak Koyu'nda yapılan "Şafak Ayini"ni hatırlatan Acehan, şöyle devam etti:

"Nasıl binlerce kişi Avustralya ve Yeni Zelanda'dan Anzak Koyu'na gelerek Çanakkale Kara Savaşlarında ölen atalarını anıyorlar, onlar için şafak ayini yapıyorlar ve kardeşlik günü olarak kutluyorlarsa, biz de Ankara Savaşı'nın olduğu 28 Temmuz gününü bir kardeşlik günü olarak, Türk kardeşlerimizle beraber kutlamak istiyoruz. Biz de bu acı olayı birlik ve beraberlik günü olarak hep birlikte, her yıl kutlamak istiyoruz ve bunu da inşallah gerçekleştireceğiz."

Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ülfet Kadirov, bu iş birliklerinin her yönde artırılması gerektiğini bildirdi. Türkiye'nin her zaman kendileri için bir lokomotif görevi üstlendiğine dikkat çeken Kadirov, "Türkiye gerçekten demokrasi yolundan çok önemli güzel adımlar atıyor. İnanıyorum ki bizler birlik ve beraberlik içerisinde bu yolda ileri devam edeceğiz" dedi.

Kadirov, Çubuk topraklarının Türk devletleri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, " Beyazıt, Ankara Savaşı, Timur bunlar önemli tarihtir. Tarihi unutmamak lazımdır ve Türkiye'nin bu anlamda güzel politikası var. Gelecekte bizler birlikte ve beraber çalışmak zorundayız" diye konuştu.

Daha sonra, Başkan Acehan ve Doğan, 11. Uluslararası Çubuk Kültür Festivali'nin yapıldığı günlere denk gelen 10-12 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenecek sempozyuma ilişkin protokolü imzaladı.

Törene, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov ve davetliler katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zind

Bu ihanet görüntülerini tekrar tekrar izleyin ve yoruma buyrun....https://www.youtube.com/watch?v=Mkh4mhk6Fys

Görüş Bildir Bizimle Paylaş