DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ankara'dan PYD'ye ret

PYD lideri Salih Müslim'in Ankara ile görüşme talebinin reddedildiği öne sürüldü...

23.06.2015 01:53:32

PYD güçlerinin IŞİD'in hakim olduğu Tel Abyad'ın kontrolünü ele geçirdikten sonra Türkiye'de tepkiyle karşılanmıştı. Bu olayların akabinde Türkiye'ye gelen PYD lideri Salih Müslim'in Ankara ile görüşme talebinin kabul görmediği iddia edildi.

Ajanslarda yer alan habere göre; Dışişleri Kaynakları, PKK'nın Suriye kolunu oluşturan PYD'nin lideri Salih Müslim'den gelen görüşme talebine, mevcut koşullarda bir yanıt verilmediğini belirttiler. 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, Roma'da Müslim ile buluştuğu iddialarını da yalanlayan üst düzey bir yetkili, şunları söyledi:

Ankara, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısını yineleyerek konumunu korudu. 

Uluslararası güçlerin de desteğiyle Kuzey Suriye'de uygulamaya konulan "Kürt Koridoru" planına kararlılıkla karşı çıkan Türkiye, planın aktörlerinden PYD'nin lideri Salih Müslim'in, görüşme talebine "yeşil ışık" yakmadı. ,"Salih Müslim'in 'koridor ve etnik temizlik yok' açıklaması, kesinlikle gerçekleri yansıtmıyor. 

Ankara, 2011 yılından bu yana devlet bürokrasi kanalıyla daha önce beş kez görüştüğü Müslim'e, mevcut şartlarda kapıyı kapattı. 

SÖZLERİYLE ÇELİŞİYOR 

Salih Müslim'in, hamilerinin yönlendirmesiyle medyaya yaptığı "koridor ve etnik temizlik yok" açıklamasının, gerçeklerle tabana tabana zıt olduğunu vurgulayan Ankara, bu görüşünü Washington ile paylaşarak, giderek yükselen tehdit konusunda ABD'yi bir kez daha uyardı.,Kuzey Suriye'nin demografik yapısını değiştirmeye yönelik nüfus hareketleri, koalisyon güçlerini oluşturan müttefik ülkeler tarafından da yakından biliniyor. 

ABD BİR KEZ DAHA UYARILDI 

Ankara-Washington hattında kesintisiz sürdürülen iletişim kapsamında yapılan değerlendirmede, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısı, en üst perdeden yinelendi. 

Suriye'nin kuzeyinde "etnik temizlik" de uygulanarak oluşturulmak istenen "Kürt Koridoru" planının, tek başına PYD'nin iradesiyle gelişmediğine dikkat çekilen görüşmede, bu konuda müttefik ülkelerin sorumluluğu bulunduğu belirtilerek, duyulan rahatsızlık ifade edildi. ,Güvenlik açısından Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren bu politikadan vazgeçilmediği sürece, bir temas kurulması düşünülmüyor." 

BÖLGEYİ YAKACAKSINIZ

Kuzey Suriye'de dayatılmak istenen yapılanmanın, kaçınılmaz olarak etnik bir çatışmaya, ardından da parçalanmaya kadar varan bir sürece evrileceği vurgulanan görüşmede, bu durumun Ortadoğu'yu ateş sarmalına sürükleyebileceği belirtildi. 

Ankara, PYD ile diyalog içinde olan tarafları, "gerekli müdahaleyi yapmaya" çağırdı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

ölen yahudi sayisi tam olarak bilinmemekle beraber 3-5yüz bin arasiydi. sonra sistematik bir sekilde bu 1 milyona, 2 milyona, 3 milyona çikarildigini hatirliyorum. Bu haberde yeni dikkatimi çekti, 6 milyon deniliyor artik. çüs yani. 6 milyon insan ne demek iyi biliyorsunuz. nerde bunlar? cesetler ve bir kisminin külleri bulundu tamamen. 10 sene evvel 2 milyona çikarilmisti. 15 sene evvel 1 milyondu. Simdi nasil 6milyonu kabul edebilir kamuoyu? 6milyon ne demek? gerçi ayakkabi kutusuna 2milyonUSD sigdiran, 10 toplama kampina 6 milyon adamida sigdirir.

bahoz erdal

pkk'nın suriye kolunun lideri salih müslim amerikay en çok sıkı fıkı olan kişidir. kendisini türkiyeyle görüşmeye amerika göndermiştir. kendi kontrollerindeki kamışlıda beşşarın askerleriyle beraber hareket ederken, islamcıları hedef alan saldırıları sonrası suriye muhalefetinin çok büyük tepkisini çekmektedir. amerika savaş uçakları bunlara yol açar bunlarda ilerler. aldıkları bölgelerede çokça arap ve türkmen katledip terorist kürtlere yeni yerler kazandırırlar. böylece faşist emellerine ulaşmaya çalışırlar.

ali çolak

bölgede siyasi ve idari anlamda yeni bir sürece girlirken AK parti -Mhp KOALİSYONU şarttt !

Görüş Bildir Bizimle Paylaş