DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararı

Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararı

7 Yıl Önce
2015-05-29 20:32:17
Erzurum'da resmi nikah yapmadan dini nikahla evlendiği gerekçesiyle hapis cezası istenen gelinin annesi Neriman G, Anayasa Mahkemesinin cezayı iptal etmesi hakkında "Karar bizi sevindirdi. Çünkü mutlular, cezaevine girecek diye korkmuştum ama resmi nikahlarını da kıydırmalarını istiyorum" dedi.

Pasinler ilçesinin Çakırtaş Mahallesi'nde ikamet eden Neriman - Şerafettin G. çiftinin kızı Elif G, yaklaşık 2 yıl önce Karayazı ilçesine bağlı Karaağıl köyünden Erkan Y. ile imam nikahıyla evlendi.

Bir süre sonra konunun mahkemeye intikal etmesinin ardından resmi nikahı olmadan imam nikahı kıyan imamla gelin ve damat hakkında 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bunun üzerine Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi, resmi nikahtan önce dini tören yapan çiftin davasıyla ilgili resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkemesi de resmi nikah olmadan dini nikah yapanlara ve bu nikahı kıyan görevlilere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun hükümlerini iptal etti.

Elif G'nin annesi Neriman G, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızını düğün yaparak evlendirdiğini belirterek, "Bir kamyon eşya verdim. Kızımın düğününü yaptım. İmam getirdiler, burada nikahını kıydılar. Buranın imamıyla değil kendi köylerinden imam getirdiler. Sonra da resmi nikah kıyacaklarını söylediler. Hala resmi nikahlarını yapmamışlar" dedi.

Ailede bir problem yaşandığını ve konunun mahkemeye taşındığını dile getiren Neriman G, şunları kaydetti:

"Peşlerine düştük, nikahı yapın dedik, yine yapmadılar. Kızıma baskı yaptılar, geldi bir yıl yanımda kaldı. Sonra araya aile yakınları girdi, 'Nikahını kıyacağız' diye yeniden götürdüler. Kızımın bir oğlu var, şimdi yine hamile. Kızım düğünü olduğunda 18 yaşındaydı. Resmi nikahını yapmadılar."

Kızıyla damadının cezaevine girmesinden korktuğunu dile getiren Neriman G, "Karar bizi sevindirdi. Çünkü mutlular, cezaevine girecek diye korkmuştum ama resmi nikahlarını da kıydırmalarını istiyorum" diye konuştu.

Baba Şerafettin G. de çıkan karardan sonra damadının amcasıyla konuştuğunu ifade ederek, "Damadım İstanbul'da çalışıyor. Amcası ile konuştum, üç gün içinde gelip nikahı kıyacaklarını söylediler" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş