DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararı

Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararı

29.05.2015 18:14:55
Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Anayasa Mahkemesinin, resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis cezası öngören düzenlemeyi iptal etmesinin Anayasa ve hukuka aykırı olduğunu ve çocuk yaşta evliliklerinin önünü açacağını söyledi.

Canduran, yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Mahkemenin kararının, evlilik akdinin evlenme memurunun önünde yapılmasını zorunlu kılan Anayasa'nın 174. maddesine aykırı olduğunu bildirdi.

Kararla, Türk Ceza Kanunu'na anne ve çocuğu korumak için getirilen her türlü güvencenin ortadan kalkacağını belirten Canduran, "Türk Medeni Kanunu'nun 337. maddesine göre ana baba evli değilse çocuğun velayeti anneye aittir. Yani dini nikah yapan çiftlerde babanın hiçbir sorumluluğu yoktur. Eğer resmi nikah yoksa, çocuğun maddi manevi tüm yükü annenin üzerinde kalmaktadır. Bu karar, çocuk yaşta evliliklerin de önünü açacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Canduran, kararla birlikte çocukların cinsel istismarına ilişkin düzenlemenin de etkisiz hale geleceğini savundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mantık

Mesele kişisel bir durum olmanın ötesinde nerede durduğun meselesidir. Ümmetin yanında ve bölgenin bağımsılığını mı istiyoruz; yoksa emperyalistlerin kölesi olmaya devam edip onların paralel-ergenekon-pkk-pyd -sermaye taşeron koalisyonuna diz mi çökeceğiz. Onurlu insanların safı belli olsa gerek...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş