DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Anayasa Mahkemesi vali yardımcısı Gençoğlu'nu haklı buldu

Anayasa Mahkemesi vali yardımcısı Gençoğlu'nu haklı buldu

25.06.2015 14:17:32
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde hakkında açılan dava nedeniyle ceza alan Ağrı Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu'nun, "hak ihlali yapıldığı ve üst mahkemeye erişiminin engellendiği" konusundaki Anayasa Mahkemesine yaptığı itiraz haklı bulundu.

Hani ilçesinde 2007 yılında kaymakamlık yaptığı dönem, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan bir giyim ihalesine fesat karıştırıldığı iddiası üzerine dönemin kaymakamı Gençoğlu ve komisyondaki 11 kişi hakkında dava açıldı.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Gençoğlu dışındaki 9 kişi beraat etti, bir kişi hayatını kaybettiği için davası düştü, bir kişi de Yargıtay kararı ile beraat etti.

Mahkeme, ihale kapsamında mal alımı yapılmadan bir ay önce Mardin'in Derik ilçesi kaymakamlığına atanan Gençoğlu hakkında, görevi ihmal ettiği gerekçesiyle 5 ay hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Yargıtay'a gitmesi engellenen ve hak ihlali yapıldığını öne süren Gençoğlu, bunun üzerine Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yapılan değerlendirmede, Gençoğlu hakkında "Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiğine, ihlal edilen ve sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine" karar verilerek, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gençoğlu, hakkında çıkan kararın ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yargılama sonucu adaletin tecelli ederek, beraat edeceğine, üzerinde dolaştırılan haksız ithamların dağılacağına inancının tam olduğunu ifade etti.

Yargıtay kararı ile de ortada bir suç olmadığının tescil edildiğini vurgulayan Gençoğlu, şunları kaydetti:

"Görevden ayrıldıktan bir ay sonra mal teslim alındı ki görevde olsam dahi kaymakam olarak mal teslim alma görevim bulunmuyor. Bu işi muayene kabul komisyonu üyeleri yapıyor. Benim dışımda yargılanan herkes beraat etti. Mülki idare amirleri ile ilgili sanırım ilk defa Anayasa Mahkememiz bireysel hak ihlali kararı verdi."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hattat

emevi uydurmalarını sadece trt anlatsa neyse huvuz medyasına ait ne kadar kanal haber sitesi varsa hepsine bir tane masalcı koymuşlar millet zaten koyun eleştiren sorgulayan yok biatlı hepsi reiz ne dese ayet misalı milleti uyutuyorlar. 1500 odalı israf sarayına çalınan milyar dolarlara milletin anasını .... müteahitlere bakara makara cı bakanlara gıkını çıkaran bir tane hoca gördün mü yok. hepsi osmanlıdaki kapı kulu mollaları işleri padişahlarının yaptıklarına kılıf uydurmak.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan