DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ANALİZ- AB ile Yunanistan arasındaki gerilim azalıyor

ANALİZ- AB ile Yunanistan arasındaki gerilim azalıyor

07.07.2015 15:31:06
GÖKHAN KURTARAN - Yunanistan'da yapılan referandumda "hayır" sonucunun çıkmasının ardından kreditörlerden yapılan son açıklamalar ülkenin Avro Birliği içerisinde tutulması ve yeni bir kurtarma paketinin hazırlanması yönünde çabaların arttığını gösteriyor.

Referandum öncesinde dönemin Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in kreditörlerin Yunanistan'a yaptıklarını "terörizm" olarak nitelendirmesi Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın referandumun ardında kreditörlerle müzakere sürecini hızlandırmak için Maliye Bakanı Varoufakis'in görevini bırakmasını istemesi "iyi niyet" göstergesi olarak görülüyor.

Bugün itibariyle Yunanistan'ın Maliye Bakanı olan Öklid Çakalatos ise uzun zamandır müzakere heyetinde yer alan daha ılımlı bir isim olarak tanınıyor. Yunanistan adına müzakereleri yönetecek heyetin başındaki ismin değiştirilmesi AB ile gerilen ilişkilerin ardından "zeytin dalı" uzatılması olarak yorumlanıyor.

Avro Grubu, referandumun ardından bugün Avro Bölgesi maliye bakanlarının Türkiye saati ile 14:00'te Brüksel'de yapacağı toplantıda Yunanistan Başbakanı Çipras'ın yeni teklifinin değerlendirileceğini belirtmişti. Piyasaların gözü bu toplantıdan çıkacak kararda.

Yunanistan'ın en geç 20 Temmuz'da Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) yaklaşık 3,5 milyar avroluk borç ödemesini gerçekleştirmesi gerekiyor. Geçen hafta Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1,6 milyar avroluk borcunu ödemeyen Yunanistan'ın birkaç gün içerisinde herhangi bir kurtarma paketi konusunda anlaşma elde edememesi halinde Avro Birliği'nden çıkışına kesin gözüyle bakılıyor.

- Avrupa cephesinde ılımlı ve yapıcı hava var

Öte yandan Avrupa cephesinden gelen açıklamalar Yunanistan'la yaşanan gerilimde ılımlı ve yapıcı bir havanın olduğunu gösteriyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bugün Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Yunanistan'ı para birliğinden veya AB'den atmak istediğimiz bir durum değil ve durum böyleyken AB Komisyonu Yunanistan ile müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik çalışmaya devam edecek. Egolarımızı bir kenara koyup karşılaştığımız durumun üstesinden gelmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne da dün İngiliz Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada taraflara bir an önce bir anlaşmaya varmaları çağrısında bulunmuştu.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da Fransız RTL radyosuna Yunanistan'daki referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa'nın, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması için elinden geleni yapacağını belirten Valls, bu riski göze alamayacaklarını kaydetti.

Üstelik Valls'in açıklamasında "Borçları yeniden yapılandırmak bizim için tabu değil" ifadesini kullanması Avro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisinin çözümden yana olduğunu gösteriyor.

Yunanistan'ın taleplerine bu zamana kadar en sert şekilde karşı çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı görüşme sonrasında referandum sonucunu kabul ettiklerini ve "görüşmeler için kapının açık olduğunu" söylemişti.

- Yunanistan'ın toplam borcu 323 milyar avro

Yunanistan'ın hali hazırda toplam borcu 323 milyar avro seviyesinde bulunuyor. Bu borcun 240 milyar avroluk kısmını Avrupa'dan alınan kurtarma paketi oluşturuyor. Yunanistan'ın borcunun yüzde 60'ı Avro Bölgesi'ne, yüzde 15'i devlet tahvillerine, yüzde 10'u IMF'ye, yüzde 8'i Yunan bankaları ve yabancı bankalar başta olmak üzere diğer kreditörlere, yüzde 6'sı da ECB'ye olmak üzere sıralanıyor.

AA muhabirinin derlediği resmi verilere göre Yunanistan'ın toplam borçları içerisinde en büyük paya sahip olan ülke Almanya. Yunanistan'ın kurtarma paketine yaptığı katkıya Alman bankalarının payı da eklendiğinde Almanya'nın toplam alacağı 68,2 milyar avroyu buluyor. Almanya'nın ardından Avro Birliği'nin ikinci büyük ekonomisi Fransa yaklaşık 43,8 milyar avroyla geliyor.

IMF'nin Yunanistan'dan toplam alacağı yaklaşık 21,4 milyar avro ve ECB'nin kurtarma paketine toplam katkısı 18,1 milyar avro seviyesindeyken, Yunanistan'ın yerel bankalar yoluyla ABD'ye 11,3 milyar avro borcu bulunuyor.

Yunanistan'dan, İtalya yaklaşık 38,4 milyar avro, İspanya 25 milyar avro, Hollanda 13,4 milyar avro, İngiltere 10,8 milyar avro, Belçika 7,5 milyar avro, Avusturya 5,9 milyar avro, Finlandiya 3,7 milyar avro alacaklı durumda.

Yunan halkı pazar günü yapılan referandumda, resmi kreditörlerin sunduğu kurtarma paketini yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş