DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Alzheimer hastalığı bulaşıcı mı?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, alzheimer hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

7 Yıl Önce
2015-09-15 10:57:10

İHA'nın haberine göre, Son zamanlarda alzheimerin bulaşıcılığı konusunda yapılan tartışmalara Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan da katıldı. Erdoğan yaptığı açıklamada, "Genellikle İngiliz gazetelerinde Alzheimer'in bulaşabileceği konusunda yoğun yazılarla başlayan bu haber trafiği, özellikle beyin ameliyatları sonrasında ya da kan transfüzyonları ile ya da diş tedavileri sonrasında bulaşabileceği iddia edilmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır.

Gazetelerin atıfta bulundukları Nature dergisinde yayımlanan yazının sahibi Dr. Simon Mead özel bir kanalda verdiği röportajda gazete başlıklarını görünce şok olduğunu ifade etmiştir. Yayına bakıldığında ve yazıyı yazan kişinin ifadelerinde alzheimer hastalığının ameliyat ya da diş tedavisi ya da kan transfüzyonu ile bulaşıcılığı konusunda herhangi bir ifade olmadığı görülmektedir. Burada ifade edilmeye çalışılan 1985'de yasaklanmış olan insandan elde edilen hormon tedavilerinin sonrasında deli dana hastalığı olarak ifade edilen Creutzfeld-Jakob hastalığına yakalanmış olmaları ve bu hastaların hiçbirinde otopsi öncesi alzheimer hastalığı olmamasıdır'' dedi.

Bu konuda bazı detayların atlandığını kaydeden Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradaki kafa karışıklığının bu iki hastalıkta da amyloid denilen protein birikiminin beyinde olmasıdır. Ama bulaşıcı olan Creutzfeld-Jakob hastalığıdır alzheimer değil. Amyloid, Creutzfeld-Jakob hastalığında bulaşarak olabildiği gibi alzheimerde kendiliğinden olabilir ya da arka arkaya olan kafa travmaları sonrasında da (Amerikan futbolu, boks gibi sporlarda) beyinde birikebilir. Ama kişinin beyninde amiloid plaklarının olmuş olması kişinin alzheimer olacağı anlamına da gelmez.''

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ddsd

Ben açıklayayım; sadece evet ve hayır olduğu için kafa karıştıran bir durum yok yani basit. Geçersizlerin çoğu bizim sandığımızda bilerek yapılmış geçersizler mesela iki tarafa basıp buruşturulmuş pususlalar, ikiye yırtılmış pusulalar bilerek tam ortaya basılmış mühürler yüzde doksan bilerek yapılmış.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş