DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Altını olan yaşadı!

Altın fiyatları yurtiçinden ve yurtdışından aldığı destekle fırladı. Çeyrek altın cuma gününe göre 4 lira birden artarak 170 liraya dayandı.

7 Yıl Önce
2015-06-01 18:36:14

Altın fiyatları yurtiçi ve yurtdışı gelişmelerden aldığı destekle fırladı.

Altının onsu yüzde 1'i aşan yükselişle 1200 dolara kadar çıkarken, yurt içinde doların da yükselişiyle altın fiyatları adeta uçtu.

4 LİRA ARTTI

Gram altın fiyatı Kapalıçarşı'da yüzde 1.56 artarak 103 TL'yi geçerken, çeyrek altın ise cuma gününe kıyasla 4 lira birden arttı. Çeyrek altın Kapalıçarşı'da yüzde 2.60 yükselişle 169.45 liradan satılıyor.

ABD VERİLERİ KAFALARI KARIŞTIRDI!

ALB Forex Analisti ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, bugün ABD'den gelen ekonomik verilerin kafa karışıklığı yarattığını söyledi. Fed'in en önemli enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamalarının çekirdek bazda yıllık yüzde 1,2 artış göstermesinin ve piyasa beklentisi olan yüzde 1,4'ün altında gerçekleşmesinin ABD ekonomisinin hane halkı harcamalarını artırmak için daha yolunun olduğunu gözler önüne serdiğine dikkat çeken Erkan Bu da Fed'in faiz artırması önünde engel teşkil edebilecek bir faktör olabilir.

ALTIN NEDEN UÇUŞA GEÇTİ?

Öte yandan bugün konuşan Fed üyesi Rosengren'in ifadeleri de önemliydi. Bu sene politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Boston Fed Başkanı Rosengren büyümenin faiz artışı için çok yavaş olduğunu; ilk çeyrekteki zayıflığın geçici olup olmadığının anlaşılması için erken olduğunu söyledi" dedi.

Gelen veriler ve açıklamalar paralelinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2,11 seviyesine kadar gerilerken altının da ons bazında değer kazandığını ifade eden Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

HANGİ SEVİYELER TAKİP EDİLMELİ?

"Gram altın ise altın onsdaki hızlı yükselişten etkilenirken, olumsuz PCE verileri sonrasında dolar/TL'deki gerilemenin de kısmi kalması mevcut durumda yukarı yönlü hareketlerin ivmelenmesini sağladı. 17.00'de gelen ISM imalat endeksi verilerinin de beklenti üzerinde gelmesi kuru yeniden yükseltirken altının ons fiyatının da 1200 üzerinde kalması ibrenin yukarıya doğru olmasını sağlamaktadır.

Altın onsda ISM imalat endeksi verisi sonrasında yükselişin hız kaybettiğini ve 1200 üzerinde kalma çabası olduğunu görmekteyiz. Altında 1200 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde fiyatlamalar 1220 – 1200 bandı içerisinde gerçekleşebilir. Ancak bu hafta veri odaklı bir hafta olduğundan fiyatlama davranışları gelecek verilerin durumuna göre keskin değişimler gösterebilir. 1200 aşağısında oluşacak bir eğilimde ise fiyatlama davranışlarının 1200 – 1180 aralığında olması beklenir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş