Alo reklamı Zeki Müren nedir? Reklam filmi ne zaman yapıldı?

ALO, çamaşır deterjanı markası olarak hazırladığı yeni reklam filmiyle uzun bir zamandır gönülleri fethetmeyi sürdürüyor. Reklam filmi markanın 40. Yılına özel olarak tasarlanmış ve yayımlandığından bu yana da oldukça ses getirmiş bir reklam.

01.11.2020 09:34:37

Bunda gerek Zeki Müren'in sesi ve şarkısıyla reklam filmine eşlik etmesi gerekse filmin konusunun geleneksel aile yapısını yansıtması oldukça etkili. Alo Reklamı Zeki Müren Nedir?Reklam Filmi Ne Zaman Yapıldı? Sorusu ise reklam filmine ait bilinmek istenilenleri ifade ediyor. Kullanıcıların merak ettiği konular arasında yer alan ALO'nun reklam filmi daha uzun süre de konuşulacağa benziyor.

Zeki Müren Türk müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir sanatçı. Hem topluma mal olmuş bir kişilik olarak hem de Türk Sanat Müziği'ne katkı sağlamış bir sanatçı olarak Zeki Müren, yaşadığı dönemde insanların büyük kesimini etkilemiş bir değer.

1980'li yıllarda çekilen bir reklam filminde Zeki Müren oynamış ve size ALO diyorum isimli şarkıyı da bu filmde seslendirmişti. Firma reklam filmini güncelleyerek kuruluşunun 40.yılını kutlamak isterken Zeki Müren de bu vesileyle vefatının 20. yılında anılmış oldu.

Reklam filmi Leo Burnett İstanbul ajansı tarafından ortaya konurken reklam veren olarak P&G'Yİ görüyoruz.

Zeki Müren'in Hayatı

Hayata 1931 yılında merhaba diyen Zeki Müren Bursa ilinde Dünya'ya gelmiştir. 1996 yılındaki vefatına kadar besteleriyle ve şair oluşuyla adından söz ettiren sanatçı aynı zamanda söz yazarı ve oyuncu olarak da toplumun hafızasında yerini almıştır.

Zeki Müren devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olduktan sonra solfej ve usul dersleri alarak eğitimine devam etti. 1950 yılında da TRT İstanbul Radyosu tarafından düzenlenen solist yarışmasında birinci oldu. 1951 yılındaki ilk radyo programında büyük bir beğeni kazandı.

15 yıl boyunca radyo programlarında yer alan Zeki Müren sahne lerde yer aldığı gibi plak çalışmalarıyla da adından söz ettiren bir sanatçı oldu.

11 yıl boyunca Maksim gazinolarındaki konserlere çıkan Zeki Müren 1976'daki Royal Albert Hall konseriyle burada sahne alan İlk Türk sanatçı olarak kayıtlarda yer aldı.

1955'de Altın Plak Ödülü'nü aldıktan sonra 1991'de Devlet Sanatçısı unvanını almaya hak kazandı.

Sanatçı, yaşamının son aylarını Bodrum'da bulunan evinde geçirmiş ve müzik yaşamına bu süreçte ara vermiştir. Kendisini dinlemek maksadıyla istirahate çekildiği dönemleri ifade eden bu süreçlerde şeker rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı sebebiyle sıkıntılı dönemler yaşamıştır.

1996 yılına gelindiğinde İzmir Televizyonunda bir programın kendisi için düzenlenmesi üzerine buraya katılmış ve sahnede kalp krizi geçirmiştir. Vefat eden sanatçının cenazesine kalabalık bir halk topluluğu iştirak etmiştir.

Günümüzde Bodrum'daki evi Zeki Müren Sanat Merkezi olarak kullanılmaktadır.

ALO Nedir?

ALO adı verilen ve bir deterjan markasını temsil eden amblem temizlik ürünü olarak piyasalarda satılmaktadır. Markanın sahibi Procter&Gamble adı verilen şirkettir. Bu markaya ait orijinal isim ise Tide'dir.

Markanın deterjan olarak sektörde yer alma hikayesi ise şu şekilde gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı başlamadan hemen öncesinde P&G şirketinde çalışan araştırmacılar bir deterjan geliştirmek üzere harekete geçtiler. Geliştirecekleri deterjanda özellikle üzerinde durdukları konu inatçı kirler konusuydu.

Bu ürün Amerikan pazarına sürüldüğünde büyük yankı yaptı. İnatçı kirleri çıkarma konusunda gerçekten kadınların imdadına yetişmesi markanın kısa sürede kabul görmesinde etkili oldu.

İlerleyen sürelerde şirket pazarını genişletti ve ürünler dış piyasalarda da beklenen etkiyi yarattı. Avrupa ve Asya'nın yanı sıra Afrika'da da ürün kendisine pazar yaratarak bu kıtalarda da beklenen sektörel başarıyı yakalamıştır. Şirket gittikçe büyüyen yapısıyla bu sektörde oldukça sağlam bir yer edindi. Günümüzde dahi halen Dünya'nın birçok ülkesinde markanın ürünleri satılmaktadır.

Procrer&Gamble Nedir?

P&G Amerika merkezli bir şirket olarak kurulmuştur. Procter&Gamble isimlerinin bir kısaltması şeklinde ifade edilen firmanın Türkiye'de satışa sunduğu ürününün ismi ALO'dur. Bu ürün Türkiye'de ALO olarak bilinirken markanın asıl ismi Tide'dir.

Şirket İrlandalı ve İngiliz iki kişinin bir araya gelerek kurduğu bir kuruluştur. Bir nevi aile şirketi gibi kurulmuş olan şirketin kurucuları da aslen bacanaktırlar. Şirketin kuruluş tarihi 1837 yılında gerçekleşmiş ve şirket iki bacanağın soyadlarını temsilen Procter&Gamble olarak adlandırılmıştır.

Şirketin kurulduğu yıllarda faaliyet sahaları sabun ve mumken ilerleyen süreçlerde kendilerini geliştirmişler ve temizlik malzemesi üretiminde çalışmışlardır.

Günümüzde şirket Dünya piyasalarında yer alan büyük bir holding şeklinde çalışmalarına devam etmektedir.

Alo Reklamı Zeki Müren Nedir? Reklam Filmi Ne Zaman Yapıldı? Konusunu merak eden kullanıcılar için reklam filminin konusuna ve markanın kurucu şirketine ait bazı bilgileri bir araya getirdik. İçeriğimizde reklam filminde oynayan Zeki Müren'in kısa yaşam hikayesinin yanı sıra ALO ismiyle Türkiye'de satışta olan Tide markası hakkında da bilgilere yer verdik. Tide markasını geliştirilen çamaşır deterjanı şirketi P&G'nin kuruluş hikayesinin yanı sıra ürünün dünya piyasalarındaki durumu da konularımız arasında yer aldı. Zeki Müren'in 1980'li yıllarda rol aldığı ALO reklamının günümüzde halen etkisini ve bilinirliğini koruyan şarkısı size ALO diyorum yeni reklam filminde de kullanılmış. Bu vesileyle Sanat Güneşi lakabıyla tanınan ve sevilen sanatçı Zeki Müren anılırken markanın da 40 yıllık geçmişi yad edilerek ürün tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Reklam filmi çekildiği yıllardaki etkisini hala korumakta ve güncelliğini de sürdürmektedir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)