Almanya'nın 8 yıl önceki salgın raporu gündemde

Koronavirüs dünyayı sarsarken Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun Almanya Başbakanı Merkel ve Alman Meclisi'ne 8 yıl önce sunduğu rapor yeniden konuşulmaya başlandı.

26.03.2020 10:40:20

Federal düzeyde birçok Alman makamın katkılarıyla hazırlanan 10.12.2012 tarihli ve 17/12051 sayılı raporda bir pandemi senaryosu yazıldı.

21 Aralık 2012'de Federal İçişleri Bakanlığı'nın ek yazısıyla Federal Meclis'e iletilen, 3 Ocak 2013 tarihinde de Federal Hükümet'in Federal Meclis'i bilgilendirdiği rapordaki senaryoda, alışılmışın dışında yeni bir salgına yer verildi. Bu hayali virüse de ‘Modi-SARS' adı verildi.

"ASYADA GÖRÜLECEK, KISA SÜREDE DÜNYANIN HER YERİNE YAYILACAK"

Raporda, daha önceki yıllarda H5N1 olarak tanınan ‘kuş gribi' ve ‘HIV' kısa adıyla tanınan ‘AIDS' gibi salgınlara da dikkat çekilirken, hayali ‘Modi-SARS' virüsünün Asya'da görüleceğine ve kısa bir süre sonra dünyanın her tarafına yayılacağına dair senaryolar yer aldı.

300 GÜNDE 6 MİLYON ENFEKTE

Senaryoda, "Daha WHO (Dünya Sağlık Örgütü) resmi uyarıda bulunmadan, birçok kişi (Asya'dan) Almanya'ya seyahat ediyor. Aralarında virüs bulaşmış veya onlarla ilişkisi olmuş çok sayıda insan da var ki, bunlar virüsü Almanya'ya taşıdı. Almanya'da ilgili birimler gereken önlemleri aldıkları ve sağlık sistemi derhal devreye sokulduğu halde, virüs çok hızlı yayıldığı için yaklaşık 300 gün içinde Almanya'da 6 milyon insan Modi-SARS salgınına yakalandı deniliyor.

RAPORDAN AYRINTILAR

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre de raporda şu ifadeler yer aldı:

"SARS Cov'un mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek. 2003 yılındaki SARS CoV'dan çok farklı olan bu virüs hızla yayılacak. Bu yeni bir tür virüs olacak ve SARS CoronaVirüs, H5N1-Influenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak."

Senaryoda, Çin'den gelen Çinliler veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor."

"KONTROLÜ AIDS'DEN DAHA ZOR OLACAK"

Hazırlanan raporda, neler olabileceği şu şekilde ifade ediliyor:

"Burada, yeni bir salgına neden olacak virüsten bahsediyoruz. Her ne kadar Modi-SARS desek de, bu yeni virüs yeni bulgularla ortaya çıkacak. Bu yeni virüs, SARS CoV'un farklı bir mutasyonu. SARS CoV'dan farklı olarak insanlara çok daha hızlı yayılacak. Adını henüz koyamadığımız bu virüs, çok yüksek oranda ölümlere yol açacak. Kontrolü, AIDS'e neden olan HIV'den daha zor olacak. Belirtileri açısından Modi-SARS ile SARS CoV birbirine çok benzeyecek. Bir insandan diğerine bulaşması 5 gün olacak. Virüs kapan kişide de semptomları 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak."

"İSHAL, BAŞ AĞRISI..."

2012 tarihli raporda “Yeni virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak. Ayrıca ishal, baş ağrısı ya da vücutta çeşitli yerlerde egzama benzeri kızarıklıklar olabilir” ifadeleri yer aldı.

YAŞLILARA ETKİSİ

Ayrıca, raporda, “Bu yeni virüs, özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. Çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek” denildi.

"AŞI, VİRÜSTEN 3 YIL SONRA GELİŞTİRİLECEK"

Raporda ayrıca şu ifadeler de yer aldı:

"Virüs kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebilecek. O geldiğinde, onan için bir ilaç henüz bulunmamış olacak. Bir aşı ancak ilk virüsten 3 yıl sonra geliştirilebilecek. İnsanların kendilerini koruması için hijyen kurallarına dikkat etmesi, gerekli yerlerde eldiven kullanması, koruma gözlüğü ve maske takması gerekiyor.

Hastalık özellikle, aile içindeki temaslar, virüsü taşıyan kişilerin çevresinde bulunmak, toplu taşıma araçlarını kullanıyor olma, iş yerleri ve izin zamanlarında insanlardan insanlara bulaşacak. Salgın tüm dünyaya yayılacak. Almanya'ya gelmesi ise fuarlar ve üniversiteleri ziyaret eden yabancı öğrencilerle olacak."

"SAĞLIK SİSTEMİNİ SARSACAK"

Raporda, yeni virüsün SARS benzeri olacağı ama 2003 yılındaki SARS'tan büyük farklılıklar göstereceği, sağlık sistemini derinden sarsıp sınırları zorlayacağı belirtiliyor. Öte yandan bunun, SARS virüsünün mutasyona uğraşmış hali olacağı ve şimdilik “Modi-SARS” diye tanımladıkları aktarılıyor.

"ASYA'DAN HAYVAN PAZARLARINDAN YAYILACAK"

Tam bilimsel verilerle hazırlanan raporda şöyle denildi:

"Bu salgına neden olan virüs, Güneydoğu Asya'dan, vahşi hayvan satılan pazarlardan yayılacak ve insanlara geçecek. Hayvanlar bu virüse karşı bağışık olacak çünkü, zaten kendi bağışıklık sistemleri bunu tanıyor. Evde beslenen kedi ve köpekler bundan etkilenmeyecek veya yayılmasında etkili olmayacak. Ancak insanlar arasında çok hızlı şekilde yayılacak."

"EN TEHLİKELİSİ İLK DALGA"

Yeni virüs, üç dalga halinde vuracak” denilen raporda şunlar yer aldı:

"En tehlikelisi ilk dalga olacak. Daha sonra bunu ikinci ve üçüncü dalgalar takip edecek. Böylece üç yıla yayılacak bir pandemi gerçekleşecek. Virüs bu sürede iki kez mutasyona uğrayacak. Bir kere bu hastalığı kapan, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek. Ancak mutasyona uğramış halinden ve başka bir benzer virüsten olumsuz etkilenebilecek. Virüse karşı karantina önlemleri, okulların kapatılması, kalabalık yerlerde bulunma yasağı, yakın temas yasağı gerekli olacak.

Virüse kapan kişiler, özel karantina koşullarında tedavi edilmek zorunda olacak. İnsanlara yeni dezenfeksiyon kuralları getirilecek ve yeni hijyen kuralları konulacak."

"29 MİLYON İNSAN ENFEKTE OLACAK"

"Modi-SARS (mutasyona uğramış SARS) virüsün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün sürecek. Bu dalgada 29 milyon kişi virüs kapacak. İkinci dalga 462 ile 692 gün aralığında olacak. Burada 23 milyon Almanın virüsten etkileneceği hesaplanıyor. Üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar uzayabilecek. Bu da 26 milyon kişiyi etkileyecek. Bazı kişiler iki ya da üç dalgadan da etkilenmiş olacak."

"ÖNLEM ALINMAZSA 7.5 MİLYON ÖLÜM YAŞANABİLİR"

Raporda şu ifadeler de yer alıyor:

"Yaşlı insanlarda ölüm oranı, yüzde 50'yi bulabilir. Üç dalga, 7.5 milyona yakın Almanın hayatına mal olabilir. Bunun için tüm hastanelerde ve her yerde önlemler alınmalı, kişiler kendilerine daha etkin koruyucu önlemler almalıdır."

ÖNLEMLER

Raporda hükûmete ve yetkililere nasıl önlemler alacakları, hangi yasalarda değişikliklere gidilmesi gerektiği belirtiliyor. İlgili bölümler “Alınması gereken önlemler”, “Aşama aşama yapılacak işler ve bunların yönetmelikleri”, “Ekonomik alandaki işlemler” başlıklarıyla sıralandı.

Hastalık başladığında halkın hızlı derecede bilgilendirilmesi, alınması gereken önlemler ve hijyen kuralları yeniden hatırlatılırken, ilk aşamada halkın yüzde 8'inin bundan etkileneceği vurgulanıyor.

SAĞLIK SİSTEMİ KONUSUNDA UYARI

Ek olarak raporda rakamlar çok yüksek ve beklentilerin üzerinde olursa, sağlık sisteminin çökeceği, doktor ve hemşire sıkıntısı yaşanacağı belirtiliyor.

Şu anda ülkede 500.000 yatak kapasitesi olduğu, bunun da ağır pandemiyi kaldıramayacağı belirtilen raporda aynı anda 4 milyon kişinin hasta olması halinde büyük sorunlar yaşanacağı vurgulanırken, önlemler için sinyaller veriliyor. Özellikle ilaç, kişisel korunma malzemeleri, dezenfeksiyon malzemeleri konusunda büyük talepler olacağı, 8 yıl önceden öngörülmüş.

Raporda bankaların, borsanın, sigortaların, finans danışmanlarının, hükümetin ve meclisin kısıtlı ve zorunlu işlerde de olsa çalışmalarını sürdürebileceği belirtiliyor.

Medyanın ise çalışmalarına devam edeceği, bazı alanlarda daha fazla yoğunlaşacağı ancak kültür, spor ve sanat gibi alanlara daha az eğileceği de öngörüler arasında yer aldı.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1345501

YORUMLAR (0)

veli

O halde tüm emperyalist ülkeler bunu biliyordu ve anlaşmalı çıkarıldı.İngilterenin ve ABD nin ilk umursamaz tepkileri de bunu gösteriyor.Amaç yaşlı ve zayıf insanların sayısını azaltmak ekonomiye güç katmak,bağışıklığı gülü olan yaşasın sağlık sektörüne iş kalmasın anlayışı var gibi..Hitler anlayışı..