DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7740 ₺

EURO

16,8488 ₺

ALTIN

941,56 ₺

BİST

2.373,59 ₺

Almanya İçişleri Bakanlığı: DİTİB, Türkiye'den bağımsız olmalı

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 'casusluk krizi'ne neden olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) Türkiye'den bağımsız olması için kendi içinde bazı temel reformlar yapması gerektiğini söyledi.

6 Yıl Önce
2017-03-15 14:23:04

TİMETURK | HABER MERKEZİ

De Maiziere dün 'Alman İslam Konferansı' adlı toplantının ardından DİTİB'e yönelik yaptırım geleceğinin işaretini vererek, "Ulusal ve eyalet kurumlarının özerkliği ve bağımsızlığını güvence altına almak için somut adımlar gereklidir" dedi.

Alman bakan DİTİB'e bağlı imamların casusluk yaptığı iddialarından kaygı duyduklarını ve eğer doğruysa buna izin verilmeyeceğini söyledi.

Bir başka devletin bu denli etkisinde kalan bir kuruluşun dini topluluk sayılmak için gereken koşulları taşıyamayacağını belirten bakan, Alman eyaletlerinin okullardaki İslam derslerinin hazırlanmasında DİTİB'le işbirliği yapmalarının doğru olup olmadığını sorgulamakta haklı olduklarını söyledi.

NE OLMUŞTU?

DİTİB'e bağlı camilerde görevli bazı imamların Gülen Cemaati hakkında Ankara'ya bilgi notları göndermesi iki ülke arasında 'casusluk' gerilimine yol açmıştı. Söz konusu imamların muhalif ve Türkiyeli Kürtleri de takibe aldığı belirtiliyordu. Açılan soruşturma kapsamında, bazı imamların evlerinde arama yapılmıştı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş