DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier:

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier:

04.06.2015 17:52:14
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "G-7 Liderler Zirvesi"ne ilişkin "Bizim G-7 formatının devamlı olarak G-8 formatında olması için herhangi bir ilgimizin olması gibi bir zorunluluğumuz yok. Bu kendiliğinden oluşacak bir yol değil. Aksine Rusya'nın uluslararası hukuku zedelenmesiyle oluşmuş kendi sebepleri var" dedi.

Berlin'de Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile bir araya gelen Steinmeier, düzenlenen ortak basın toplantısında, 7-8 Haziran'da Almanya'nın ev sahipliğinde Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda başlayacak "G-7 Liderler Zirvesi" öncesinde özellikle Ukrayna'nın doğusundaki son gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Dün akşam Ukrayna'nın doğusundaki Mariinka kasabasında çıkan çatışmalarda 3 asker ile 10 ayrılıkçının yaşamını yitirmesi sonrası ülkede gerginliklerin artabileceği uyarısında bulunan Steinmeier, bunun askeri gerginliklerin artması noktasında da bir tehdit oluşturabileceğini belirtti.

Özellikle askeri gerginliklerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, "Her zaman söyledim. (Ukrayna'nın doğusundaki) durum o kadar da durağan değil. Her an kontrolden çıkabilecek durumda" dedi.

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara Minsk Anlaşması'nın ateşkes ve ağır silahların geri çekilmesi koşulları çerçevesinde hareket etmeleri çağrısında bulunan Steinmeier, Rusya'ya da ayrılıkçılar üzerine etkisini kullanma ve savaş koşullarını engelleme çağrısında bulundu.

"Elmau'daki G-7 Zirvesi'nden neler bekliyorsunuz?" şeklinde bir soruya Steinmeier, Ukrayna'daki gelişmelerin "doğal olarak" gündeme geleceği cevabını vererek, "Bu bir zorunluluk. Dünkü gelişmelerden sonra daha da bir zorunluluk" ifadesini kullandı.

"G-7'nin Rusya'nın da katılımıyla tekrar G-8 formatına gelmesi için neler yapmak gerekiyor?" şeklinde bir soruya ise Steinmeier şöyle yanıt verdi:

"Bizim G-7 formatının devamlı olarak G-8 formatında olması için herhangi bir ilgimizin olması gibi bir zorunluluğumuz yok. Bu kendiliğinden oluşacak bir yol değil. Aksine Rusya'nın uluslararası hukuku zedelenmesiyle oluşmuş kendi sebepleri var."

Steinmeier, "Rusya'ya yapıcı bir partner olarak ihtiyacımız var ve bunu Ukrayna'daki sorunun çözümü için istiyorum. Bu sebepten dolayı Minsk Anlaşması'nın uygulanması noktasında Rusya'nın katkı sağlamasını ve yardımı istiyorum. Eski G-8 formatına gelinmesi için de Rusya'nın katkı sağlamasını ve yardım etmesini istiyorum. Bu birçok şeyi kolaylaştıracak. Suriye'deki durumu düşündüğümde de Rusya'ya yapıcı bir partner olarak ihtiyacımız var" dedi.

"Rusya hangi somut adımların atılmasıyla tekrar G-8'e katılabilir?" sorusuna karşı Steinmeier şöyle karşılık verdi:

"Bu Kırım'ın işgali ile ilgili. Şunu tespit etmemiz gerekiyor ki; Kırım'daki mevcut durumu tanımıyoruz. Ayrıca işgal sayesinde oluşan uluslararası hukuk ihlallerinden dolayı da mevcut durum tanınamaz."

- "Ukrayna tek santimetre toprak vermeyecek"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin de dünkü çatışmalar sonrasında, "teröristlerin kanlı bir şekilde Minsk Anlaşması'nı ihlal ettiklerini" söyledi.

"Ukrayna askerleri ülkenin tek bir santimetre toprağını vermeyecek" diyen Klimkin, Rusya'dan Şubat ayında imzalanan Minsk Anlaşması'na uyması talebinden bulundu.

Klimkin, anlaşmanın ihlal edilmesine ilişkin şunları kaydetti:

"Mink Anlaşması barışa giden yoldur. Bu yolda gitmeye hazırız. Rusya'da mevcut hem Ukrayna için hem de bütün dünya için istikrarsızlığa neden olan yolda değil, barış yolunda gitmeye hazır olduğunu göstermek zorunda. Bir yolumuz var. Bunu Minsk'de beraber belirledik. Şimdi Rusya'nın da bu yolu seçmesi için bazı şeyler yapması gerekiyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cemil AYDIN

Bırak bu ayakları dini lider kolkola savşıyorsunuz Bağdatta Şamda Kasım Süleymai İle coni aynı fotoğraf karesinde bizleri gerizekalımı zanediyor Hamaney ben ABD ile batı ile İsraille İranın birbirlerine daha bir tek çakıl taşı attıklarını görmedim gören beri gelsin.Yine tribünlere oynuyor Takiyyeciler kıralı siz müslüman öldirmeyi iyi bilirsiniz Fars Şia Faşistleri Ali Hüseyin istismarcıları Lebbeyk ya Hüseyn Lebbeyk Ya Ali ABD ve İran Emperyalizmi için yeni stratejik ortak BOP eşbaşkanı Hamaney ne diyeyim taraftarda buluyorsunuz ya hayırsız olsun İnşaallah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş