DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Ukrayna'da

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Ukrayna'da

29.05.2015 21:11:02
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'la ülkenin doğusundaki gelişmeleri görüştü.

Almanya Dışişleri Bakanı'nın ülkedeki temasları kapsamında basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Steinmeier ve Yatsenyuk, ortak basın toplantısı düzenlendi.

Başbakan Yatsenyuk, doğudaki savaşın bir an önce bitirilmesini isteyen tarafın kendileri olduğunu söyledi.

"Minsk mutabakatı ve ateşkes ilanına rağmen doğudaki savaş, her gün ülkeme 5-7 milyon dolara mal oluyor" diyen Yatsenyuk, Rusya'nın Minsk mutabakatının koşullarını yerine getirmek istemediğini ve doğuya askeri araç göndermeyi sürdürdüğünü öne sürdü.

Yatsenyuk, doğudaki çatışmalar nedeniyle 1,2 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını, ülke ekonomisinin yüzde 20'sini kaybettiğini, ülkedeki 90 kömür ocağının 65'inin kontrol edilemediğini anlattı.

Ukrayna meselesinin G-7 Zirvesi'nin önemli konularından olacağını umut ettiklerini kaydeden Yatsenyuk, Steinmeier'in zirve öncesinde ülkesine yaptığı ziyaretin önemli olduğunu vurguladı.

- "Ukrayna'da ve genel olarak Avrupa'da güvenliği temin etmemiz gerekir"

Yatsenyuk, Steinmeier'in ziyaretinin, Avrupa Birliği ve Almanya'nın Ukrayna'ya bundan sonra da yardım edeceğinin göstergesi olduğunu aktararak, "Birlikte, Ukrayna'da ve genel olarak Avrupa'da güvenliği temin etmemiz gerekir" ifadesini kullandı.

Doğudaki durumun gerginliğini koruduğunu, mutabakata göre ağır silahların geri çekilmesi ve ayrılıkçılara silah yardımı yapılmaması gerektiğine işaret eden Yatsenyuk, bugüne kadar Rusya'nın imzaladığı tek anlaşma Minsk mutabakatının şartlarının yerine getirilmesi konusunda ısrarcı olacaklarını anlattı.

Ayrıca, Yatsenyuk, doğuda taraflar arasında ateşkes ilanından bu yana 80 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini, 400 askerin yaralandığını belirterek, ülkesinin hala doğudaki sınırların kontrolünü sağlayamadığını dile getirdi.

Almanya'nın Ukrayna'ya 500 milyon avro kredi yardımı kararını olumlu bulduklarını ifade eden Yatsenyuk, bu kaynakların enerji sektörüne ve doğunun yeniden kalkındırılmasına harcanacağını söyledi.

Görüşmede Ukrayna-Almanya Ekonomi Forumu'na hazırlıkların da ele alındığını kaydeden Yatsenyuk, bu tür forumları ABD ve Fransa ile de yapmayı planladıklarını ifade etti.

- Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier

Steinmeier de "Kiev'de görüştüğüm AGİT Gözlemci Misyonu çalışanları, doğudaki gerginliğin belirgin ölçüde kötüleştiğini teyit etti. Bu gerginliğin artmaması için çaba göstereceğiz" dedi.

Doğudaki gerginliğin tırmanmasına müsaade etmemek için alınacak tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, yarın doğudaki durumu incelemek üzere Dnipropetrovsk'a gideceği bilgisini paylaştı.

Steinmeier, Almanya'nın Ukrayna'da başlatılan reformları olumlu değerlendirdiğini kaydederek, reform programını desteklediklerini, bunun Ukrayna'nın diğer partnerleri tarafından da desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Ülkesinin Ukrayna'ya 200 milyon avroluk yardım sağladığını anımsatan Steinmeier, ileride 500 milyon avroluk daha kredi sağlanacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ref ref

yani diyor ki ilker başbuğ ;' Mazlumu bırakın , Zalimin, mülhidin ,katilin yanında yer alın saf tutun .. size ne sivilden mazlumdan haktan hukuktan politika yapın boşverin.. görmüyormusun İran orada, kolalisyon orada, amerika orada sizin ne işiniz var.. mazlummuş peh bırakın bu işleri .. siz kendi ülke menfaati ve demoratik ülkenizin vatandaşlarını koruyun çoluk çocuktan size ne? ölüyorsa çoluk çocuk kadın size ne ? bırak esad ilgilensin onlarla ! müslüman kardeşlerimizmiş bizim ilkerimiz ve ideolijimiz dışında kardeşimiz yoktur.. '

Görüş Bildir Bizimle Paylaş