DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanya'da sığınmacılara yönelik saldırılar

Almanya'da sığınmacılara yönelik saldırılar

7 Yıl Önce
2015-08-28 16:11:43
Almanya'da Dresden İdari Mahkemesi, geçen hafta sığınmacılara karşı düzenlenen protestoyla gündeme gelen Heidenau kentinde pazartesi gününe kadar getirilen gösteri yasağını, yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdığını bildirildi.

Mahkeme, Saechsiche Schweiz-Osterzgebirge Kaymakamlığının güvenliği sağlamak için polisin yetersiz olduğu gerekçesiyle getirdiği gösteri ve etkinlik yasağını, yeterince kanıtlanmadığı gerekçesiyle kaldırdı.

Kararın "Dresden Nazifrei" adlı inisiyatifin düzenleyeceği bir etkinliğine katılmak isteyen bir kişinin başvurusu üzerine alındığı kaydedildi.

Kaymakamlığın gösteri yasağını daha önce bazı siyasetçiler de eleştirmiş, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir yasağa rağmen düzenlenecek bir etkinliğe katılacağını duyurmuştu.

Heidenau'da bugün Dresden Nazifrei adlı inisiyatifinin sığınmacılara yönelik "hoş geldin eğlencesi" düzenleyeceği, göçmen karşıtlarının da bir eylem düzenlemek istediği bildirilmişti.

Kaymakamlık bugün saat 14.00'den pazartesi saat 06.00'ya kadar güvenlik sağlanamayacağı gerekçesiyle tüm açık hava gösteri ve etkinlikleri yasaklamıştı.

Kentte geçen hafta bin kadar gösterici, sığınmacıların bölgeye getirilmesini protesto etmek için toplanmış, sığınmacıları taşıyan otobüslere şişe ve taşlarla saldırmıştı. Çıkan olaylarda 31 polis memuru yaralanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de iki gün önce Heidenau'da bir sığınmacı yurdunu ziyaret etmiş ve burada göçmen karşıtları tarafından protesto edilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş