SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Almanya'da koalisyon krizi

Cumhurbaşkanı Steinmeier parti liderleriyle görüşmesi çerçevesinde SPD lideri Schulz'un kabul etti

Almanya'da koalisyon krizi
23.11.2017 19:26:09
Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier parti liderleriyle görüşmesi çerçevesinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz'u kabul etti.

Bellevue Sarayı'nda yaklaşık bir saatten fazla süren görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

Başbakan Angela Merkel ile aynı kabinede SPD'den uzun bir dönem Dışişleri Bakanlığı yapan Cumhurbaşkanı Steinmeier'in koalisyon görüşmelerine davet konusunda Schulz'u ikna edip edemediği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından parti merkezine geçen Schulz'un burada görüşmeye ilişkin parti yönetimini bilgilendirdiği ve yapılan toplantıda Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ile "büyük koalisyon" kurulup kurulmaması konusunda fikir alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

CDU Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, Steinmeier ile Schulz görüşmesinden çıkacak sonuca göre SPD'ye koalisyon ön görüşmesi için davette bulunup bulunmayacağına karar verecek.

Görüşmeden olumlu sonuç çıkması durumunda CDU ve SPD koalisyon görüşmeleri için masaya oturacak. Merkel'in bir azınlık hükümeti kurmaması ve görüşmeden olumlu sonuç çıkmaması durumunda cumhurbaşkanı, anayasanın 63. maddesine dayanarak meclisi feshedip erken seçim kararı alabilecek.

Erken seçim kararı alınması durumunda ülkede 60 gün içinde seçime gidilecek.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR