DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanya'da kişisel iletişim verilerinin depolanmasına onay

Almanya'da kişisel iletişim verilerinin depolanmasına onay

27.05.2015 17:09:02
Alman hükümeti, terör ve ağır suçlarla mücadele kapsamında kişisel telekomünikasyon verilerinin en fazla 10 hafta için depolanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen tasarı Federal Meclis'in onayına sunulacak.

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan yasa tasarısına göre, telekomünikasyon şirketleri, bilgisayarların IP adresleri ve telefon görüşmelerindeki bağlantı bilgilerini bundan sonra en fazla 10 hafta boyunca depolayacak. Ayrıca, cep telefonu ile yapılan görüşmelerde yer belirten veriler de en fazla dört hafta depolanacak. Elektronik posta ve telekomünikasyon verilerinin içerikleri ise depolanamayacak.

Yasa tasarısının terörist grupların oluşturulmasına karşı, ayrıca cinayetlerde ve cinsel istismarda yardımcı olması için oluşturulduğu belirtildi. Verilerin güvenlik güçleri tarafından incelenmesi için mahkeme kararına ihtiyaç olacağı vurgulandı. Ancak avukatların, doktorların, milletvekillerinin ve gazetecilerin verileri incelenemeyecek.

Telekomünikasyon şirketlerinin verileri depolamak için yurt içindeki sunucu kullanmaları gerekecek. Verileri belirlenen süre dolduktan sonra silmeyen şirketler para cezasına çarptırılacak.

Kişisel verilerin depolanması Almanya'da yıllardır tartışmalara yol açıyor. Anayasa Mahkemesi, 2010 yılında kişisel iletişim verilerin depolanmasını anayasa aykırı bulmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali çiçek

Müslüman bir Kürt kardeşiniz olarak şunu söylemem mecburiyet iktiza etti. Allah rızası için bu hain alçaklardan bahsederken Kürtler şöyle oldu böyle oldu diye genellemeyelim. pkk/pyd diye belirtelim zira bütün kürtler pkk/pyd li mi. Amerika'ya uşaklık yapanlar bunlardır. velev ki Kürtlerin yüzde 80 ni de bu alçakların peşinden gitse de yüzde yirmiye haksızlık edip iftira atmış oluruz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş