SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Almanya Başkonsolos, Deniz Yücel’i ikinci kez ziyaret etti

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’i ikinci kez ziyaret etti

Almanya Başkonsolos, Deniz Yücel’i ikinci kez ziyaret etti
19.05.2017 09:46:50

Ziyarete ilişkin açıklama Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapıldı. Açıklamada, Başkonsolos Georg Birgelen'in Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel'i cezaevinde bir saatten fazla ziyaret ederek, uzun bir görüşme yaptığı belirtildi. Birgelen'in ziyaret sırasında Deniz Yücel'in tutukluluk koşulları ve sağlık durumu hakkında izlenim edinme şansı yakaladığı kaydedildi.

Alman haber ajansı dpa'nın edindiği bilgilere göre, Yücel'in durumunun görece iyi, aile bireyleri ve avukatları tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor. Bunun yanı sıra haftada bir kez cezaevinin spor salonuna gitmesine izin verildiği aktarılıyor.

ZİYARETLERE UZUN SÜRE İZİN VERİLMEMİŞTİ

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, Türk mercilerinin İstanbul Başkonsolosu Birgelen'in Deniz Yücel'i ziyaret etmesine izin vermesini 'memnuniyetle' karşıladıklarını açıklamıştı. Türkiye, Deniz Yücel'in Alman yetkililer tarafından ziyaret edilmesine uzun süre izin vermemiş, Birgelen, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Deniz Yücel'i ilk kez nisan ayının başında ziyaret edebilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada, Yücel'in serbest bırakılmasını istediklerini vurgulayarak, "Makul, ölçülü ve hukuk devleti ilkelerine uygun bir çözümün Yücel'in serbest bırakılması olduğunu düşünüyoruz" demişti.

İki hafta gözaltında tutulduktan sonra 27 Şubat'ta tutuklanan gazeteci Deniz Yücel '"örgüt propagandası yapmak' ve 'halkı din ve düşmanlığa tahrik etmek'le suçlanıyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.