DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Almanya 2038 yılına kadar kömür ocaklarını kapatabilir

Almanya, karbon salınımını azaltma hedeflerine ulaşmak için en geç 2038 yılında tüm kömür tesislerini kapatabilir.

3 Yıl Önce
2019-01-26 15:37:13

TİMETÜRK|ÇEVİRİ HABER

Bugün, hükümet ve kömür işletmeleri komisyonu arasında 20 saatten fazla süren müzakerelerin ardından, Almanya'nın kömür emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmak için tüm kömür tesislerini en geç 2038'de kapatılması gerektiği açıklandı.

Hükümet tarafından, kömür işletmeleri komisyonuna geçen yıl elektrik üretimindeki kömürün sınırlandırılması ve aşamalı hale getirilmesi için bir zaman çizelgesi oluşturması talimatı verildi. Komisyondaki kaynaklar Reuters'e verdiği demeçte, 60 milyar euroluk bir bütçe talep edildiğini ve kömür bölgelerine toplam 40 milyar euroluk federal yardımın 2040 yılına kadar tahsis edilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını söyledi.

Reuters'in önerdiği taslak önerisine göre, kömür çıkışından sonra elektrik fiyatlarındaki artıştan etkilenen şirketler ve tüketicilere yılda 2 milyar euro yardım edilmesi bekleniyor.

Bugün komisyon üyeleri tarafından yapılan açıklamada, RWE ve Uniper dahil olmak üzere birçok enerji grubunun, dört yıl içinde yaklaşık 12 gigawattlık (GW) kömürle çalışan enerji üretim kapasitesinin kaldırılmasının isteneceği açıklandı.

2018 yılında, Almanya kömür enerjisinin % 38'ini kullandı ve bu sektörde on binlerce kişiyi istihdam etti.

2022 yılına kadar nükleer enerjiyi bırakmaya karar veren Berlin, yenilenebilir enerjinin 2030 yılına kadar toplam üretiminin % 65'ini karşılamasını bekliyor.

Kaynak: Reuters.fr

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş