DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Alman turistler tarihi İpek Yolu'nu atlarla geçti

Alman turistler tarihi İpek Yolu'nu atlarla geçti

24.06.2015 13:10:57
Antalya'nın Manavgat ilçesi ile Konya'nın Beyşehir ilçesi arasında düzenlenen safari turuna katılan turistler, atlarla eski İpek Yolu güzergahı üzerinden Beyşehir'e geldi.

Güzergahta kervansaray, han, hamam ve tarihi köprüleri gezen turistler, 2 bin yıllık tarihe tanıklık etti.

Manavgat Aksaz Mahallesi'nde bulunan bir at çiftliğinin sahibi Mustafa ve eşi Beate Deniz'in düzenlediği atlı safari turuna katılan Alman turistler, Beyşehir'e Yaka Manastır Tabiat Alanı'ndan giriş yaptı.

Beyşehir Gölü sahilindeki Vuslat Parkı'nda Türk bayrakları ile karşılanan atlı turist grubu, daha sonra ilçenin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti. Yat ile göl turuna katılan ziyaretçiler, Türk hamamı keyfi de yaşadı.

Parkta Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erkan Akgöz ve Beyşehir Belediyesi görevlileri, turistlere Türk bayrağı hediye etti.

Alman turistler, omuzlarına aldıkları Türk bayraklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

- "Manavgat'tan 10 gün önce yola çıktık"

Mustafa Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Manavgat'ta 20 yıldır yerli ve yabancı turistler için at safarileri düzenlediklerini söyledi.

İpek Yolu'nda Kargıhan, Eynif ve Gembos ovaları, Derebucak, Çamlık, Şakiroğlu Çeşmesi güzergahındaki köylerden gezerek, çadırlarda konaklayıp Beyşehir'e geldiklerini anlatan Deniz, şunları kaydetti:

"Kilometrelerce öteden Toroslar'ı aşarak, turistlere Beyşehir'i tanıtmaya geldik. Manavgat'tan 10 gün önce yola çıktık. Turistlere gerçek anlamda at safari turu yaşattık. Turizm sadece sahilden ibaret değildir. Güzergah boyunca geçtiğimiz yerleşimlerde bizlere gösterdikleri misafirperverlikten dolayı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Turistler, safari turundan çok memnun kaldı. Çünkü gerçek Türkiye'yi burada gördüler. Türkiye'de turizmin sadece sahilde olmadığını gördüler."

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk ise Beyşehir'de Alman atlı safari grubuyla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Beyşehir'i bir turizm bölgesi yapacaklarına işaret eden Öztürk, atlı safari turlarının da alternatif turizmin en önemli ayaklarından birisi olduğunu vurguladı.

Beyşehir'in turizmde 2023 hedefi olduğunu aktaran Öztürk, şöyle devam etti:

"Manavgat-Beyşehir-Kapadokya zincirini bu turların devamıyla çok canlı tutacağız. Buraya çok sayıda turist gelecek. Beyşehir'de 20 çeşit alternatif turizm kapsamında yapılabilecek faaliyet var. Bunlardan birisi de atlı safari turizmi. Bu turizmi uygulamalı olarak da görmekteyiz. Turizm Fakültesi olarak her türlü işbirliğine varız."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş