Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi: Avrupa, orta Doğu’da zavallı bir durumda!

Soçi mutabakatını ve ABD’nin Suriye’den asker çekme kararını değerlendiren Alman gazeteleri, Avrupa’nın Orta Doğu’da zavallı bir durumda olduğunu ile sürdü. Alman Süddeutsche Zeitung'a göre; Avrupa, Orta Doğu siyasetinde 'eylemsiz, fikirsiz ve aciz' kaldı.

24.10.2019 12:10:00

Soçi mutabakatını ve ABD'nin Suriye'den asker çekme kararını değerlendiren Alman gazeteleri, Avrupa'nın Orta Doğu'da zavallı bir durumda olduğunu ile sürdü. Alman Süddeutsche Zeitung'a göre Avrupa Orta Doğu siyasetinde "eylemsiz, fikirsiz ve aciz" kaldı.

Alman Süddeutsche Zeitung Suriye ile ilgili yorumunda Almanya ve Avrupa'nın Orta Doğu'da zavallı bir durumda olduğunu yazdı. Gazetenin yorumu şöyle:
"Orta Doğu'da artık herkes Trump yönetimindeki ABD'ye ne kadar az güvenmek gerektiğini anlamış oldu. Putin'in Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde çarlara yaraşır bir biçimde kabul edilmesi son derece manidar. Amerika'nın bölgedeki en yakın müttefiki olan İsrail uzun zamandır Suriye'deki güvenlik çıkarlarını Kremlin ile müzakere ediyor. Mısır da yıllardır her iki kulvarı da kullanıyor. Rusya'nın yanında Çin de boşluğu dolduruyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın dolaysız komşusu olan Avrupalılar ise bunların yanında başarısız, melankolik idealistler gibi kalıyorlar; eylemsiz, fikirsiz, aciz. Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge girişimiyle son derece gerekli bir karşı hamle yapmak istedi. Ancak bu tamamen başarısız oldu. Bu da Alman ve Avrupa dış ve güvenlik politikasının, tüm stratejik özerklik laflarına rağmen, ne kadar da zavallı bir durumda olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa ve Almanya'nın kendileri açısından son derecede önemli bir bölgede artık hiç ciddiye alınmaması kimse için sürpriz olmamalı."

Weiden'de yayınlanan Der neue Tag gazetesi ise yorumunda Rusya'nın dünya politikasında gücünü sürekli artırdığını vurguluyor:
"Batı'dan yıllardır sürekli daha fazla tecrit olan Rusya dünya siyasetinde sessiz sedasız kendi nüfuzunu artırıyor. Avrupa Birliği ve NATO'nun en ufak şeyler için bile önce ayrıntıları tartışmak amacıyla bir zirve düzenlemesi gerekirken Putin ikili temaslarla elle tutulur sonuçlar elde ediyor. Hiçbir ülke, hiçbir ittifak, eğer ona uymuyorsa Suriye'de sahaya adımını atamıyor. ABD Başkanı Donald Trump birliklerini bölgeden çekerek sadece Erdoğan'a değil, iyi arkadaşı Putin'e de büyük bir iyilik yapmış oldu."

Almanya'nın Kassel şehrinde yayımlanan Hessische Niedersächsische Allgemeine de gazetesi yorumunda Batı'nın Suriye'de söz hakkına artık sahip olmadığını kaydediyor:
"Batı'nın nüfuzu tanınmazlık derecesine kadar geriledi. Rusya, Türkiye, İran ve Esed rejimi ülkenin geleceğini belirleyecek. Batı'ya siyasette söz sahibi olmadan sadece yeniden inşanın finansörü olarak ihtiyaç duyuluyor. Cebinde parasıyla çıkar sahibi gözlemci rolüne razı olmak zorunda kalacak. Esed'in en güçlü müttefiki Rusya ülkedeki merkezi düzen oluşturucu güç olma konumunun elinden alınmasına ilk planda izin vermiyor. Zira Kremlin hep istediği şeylere ulaşmış oldu: Orta Doğu'da kalıcı bir biçimde şekillendirici oluyor, Akdeniz bölgesinde askeri varlığını güçlendirdi. Ve bir veto gücü olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ihtiyaç duydukça Batı'nın inisiyatifini bloke edebiliyor. Güvenli bölge ve hangi halk gruplarının korunacağına nihayetinde Moskova karar veriyor."

YORUMLAR (0)