SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Alman muhalefet partisi: Hükümet, Erdoğan sonrası için Gülen ağıyla ilişkilerini sıcak tutuyor

Alman muhalefet partisi: Hükümet, Erdoğan sonrası için Gülen ağıyla ilişkilerini sıcak tutuyor

Almanya parlamentosundaki muhalefet partilerinden Sol Parti, Merkel hükümetinin 'Erdoğan sonrası Türkiye'de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tuttuğunu ve cemaatin elindeki mahrem bilgileri kullanmak istediğini' söyledi.

Alman muhalefet partisi: Hükümet, Erdoğan sonrası için Gülen ağıyla ilişkilerini sıcak tutuyor
29.1.2020 11:40:16

Almanya'da Sol Parti, “hükümet ile Gülen hareketi arasındaki ilişki”ye dair verdiği soru önergesine aldığı yanıtı eleştirdi.

Sol Parti Meclis Grubunun iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, "Alman federal hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki temas ve işbirliğine yönelik soruya, istihbarat birimlerinin korunması gereken gizlilik çıkarları gerekçesiyle yanıt verilmiyorsa benim için alarm çanları çalıyor demektir" dedi.

"GÜLEN HAREKETİYLE İSTİHBARAT DÜZLEMİNDE TEMASLAR YAŞANIYOR"

Jelpke, soruya verilen yanıtın “Gülen hareketiyle özellikle de istihbarat düzleminde temasların gerçekleştiği izlenimi doğurduğunu” söyledi.

"ERDOĞAN SONRASI İÇİN"

DW Türkçe'nin aktardığına göre, "Alman hükümetinin Erdoğan sonrası Türkiye'de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tuttuğu" gibi güçlü bir görünüm olduğunu öne süren sözcü şu görüşü savundu:

O zamana kadar Alman istihbarat birimleri, bu hareketin on yıllar boyunca Türk devletinin içine sızışı ve devasa yasa dışı dinlemelerle kazandığı mahrem bilgilerden yararlanmak istiyor.

"GÜLENCİLERİN TÜRKİYE'DE KARIŞTIKLARI SUÇLAR DÜŞÜNÜLÜNCE..."

Jelpke, "Gülencilerin Türkiye'de yıllar boyunca karıştıkları suçlar göz önünde bulundurulduğunda, bu gruba siyasi olarak özel destek vermek için bir neden yoktur" dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR