Alman medyasında IŞİD paniği: Erdoğan söylediklerini yapmaya başladı

Türkiye'nin ele geçirilen IŞİD’li teröristleri ülkelerine iade etme sürecini başlatması, Almanya'da büyük panik ve endişe oluşturdu. Almanya'nın yüksek tirajlı gazetesi Bild'de yer alan haberde, Erdoğan'ın söylediklerini yapmaya başladığı ifade edildi.

12.11.2019 01:06:53

alman-medyasinda-deas-panigi-erdogan-12607698_6302_m

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “IŞİD'li teröristleri, ülkelerini göndereceğiz” açıklamasından sonra Türkiye'nin IŞİD'li teröristlerin ülkelerine iade etme sürecini başlatması Almanya medyasını panikletti. Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, Erdoğan'ın söylediklerini yapmaya başladığı ifade edildi.

Terör örgütü I'ŞİD'e katılan Avrupa ve Amerika vatandaşları, Türkiye tarafından sınır dışı ediliyor. IŞİD'e katılan 1 Amerikalı terörist, Türkiye tarafından sınır dışı edildi. 14 Kasım'da ise Alman vatandaşı 7 IŞİD'li terörist ülkesine gönderilecek. Türkiye'nin 7 Alman teröristi ülkesine gönderecek olması, ülke medyasında geniş yer buldu.

BİLD: ERDOĞAN SÖYLEDİKLERİNİ
YAPMAYA BAŞLADI

Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden olan Bild, haberi manşetine taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının kullanıldığı haberde, Erdoğan'ın söylediklerini yapmaya başladığı ifade edildi.

DIE ZEIT: TÜRKİYE DEAŞ ŞÜPHELİLERİNİ
ALMANYA'YA GÖNDERMEK İSTİYOR

Die Zeit gazetesi ise, "Türkiye, DEAŞ şüphelilerini Almanya'ya göndermek istiyor" başlığını attı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Türkiye, kimsenin DEAŞ'lı teröristi için bir otel değildir" sözlerini alıntılayan Die Zeit, bu kişilerin önce Alman vatandaşı olduklarının kanıtlanması, ardından da DEAŞ bağlantılarının ortaya koyulması gerektiğini yazdı.

ERDOĞAN UYARMIŞTI:
GEREKİRSE KAPILARI AÇARIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'lı teröristlerin ülkelerine gönderileceğini sık sık dile getiriyordu. Erdoğan ayrıca, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye karşı bu politikalarının devam etmesi durumunda mültecilere kapıların açılacağını dile getirmişti.

BU HAFTA 9 İADE GERÇEKLEŞECEK

Bu arada Alman Dışişleri Bakanlığı'nın sözcü vekili Christofer Burger, Türk tarafının bu hafta içinde sınır dışı edilmesi planan Alman vatandaşları hakkında kendilerine bilgi verdiğini açıkladı.

“Türk tarafı ayrıca bize bugün (dün), 14 Kasım'da yedi, 15 Kasım'da ise iki Alman vatandaşının sınır dışı edileceğini bildirdi” diyen Burger, bu kişilerin Alman vatandaşlığının Alman makamları tarafından teyit edildiğini söyledi. Burger, Almanya'ya sınır dışı edilecek 10 kişiden üçünün erkek, beşinin kadın, ikisinin de çocuk olduğunu kaydetti.

Dışişleri sözcüsü, Türkiye'de ayrıca sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan ve Alman vatandaşı olduğu belirtilen kişi sayısının “20'den az” olduğunu aktarırken, henüz bu kişilerin Alman vatandaşlığının Alman makamlarınca resmi olarak teyit edilmediğini, Türk tarafının da kendilerine bu kişilerin sınır dışı edileceği konusunda henüz resmi bir bildirimde bulunmadığını kaydetti.

İADE EDİLENLER TUTUKLANACAK MI?

Gazetecilerin, “iade edilecek olanlar tutuklanacak mı? Haklarında tutuklama kararı olanlar var mı?” şeklindeki sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, Türkiye'nin Alman Dışişleri Bakanlığı'na yaptığı bilgilendirmenin henüz kendilerine ulaşmadığını, bu nedenle söz konusu kişiler hakkında Almanya'da nasıl bir hukuki süreç işletileceğine ilişkin somut bilgi veremeyeceğini aktardı.

Türkiye'nin kendileriyle iade edilecek kişiler hakkındaki bilgileri paylaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Alter, “güvenlik birimlerimizin hazırlık yapabilmesi için ilgili kişiler hakkındaki temel bilgilerin tarafımıza iletilmesini öngören süreçlerin işletilmesi bizim için önemli. Federal ve eyalet makamları bildiğiniz gibi terörle mücadele koordinasyon merkezinde bu konularla ilgileniyor. Bunun için ilgili kişilerin kim olduklarını bilmemiz ona göre hazırlık yapabilmemiz gerekiyor” diye konuştu. İçişleri Sözcüsü, işletilecek sürecin aynı zamanda yargıyı ilgilendiren bir konu olduğunun da altını çizdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)