DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Alman bakandan sosyal medyadaki ırkçı paylaşımlara tepki

Alman bakandan sosyal medyadaki ırkçı paylaşımlara tepki

7 Yıl Önce
2015-08-27 16:39:41
" Almanya Adalet ve Tüketici Koruma Bakanı Heiko Maas, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı içeren paylaşımları silmesini istedi.

Maas, hafta sonu göçmen karşıtı olayların meydana geldiği Dresden kenti yakınlarındaki Heidenau şehrinde bir okulu ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Facebook'taki yabancı düşmanı içeriklerin şirketin kendi koyduğu "topluluk standartlarıyla" bağdaşmıyorsa silinmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Paylaşımların halkı kışkırtıcı, hakaret veya iftira içerikli olduğu tespit edilirse bu konuyla yargının ilgilenmesi gerektiğini de vurgulayan Maas, "Biz bunların internette dolaşmasını istemiyoruz. Facebook 'halkı kışkırtıcı içerikleri Facebook üzerinden paylaşılmasını istemiyoruz" diyorsa o zaman bunları silmesi lazım. Bu konuda şirket yetkilileri ile konuşmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Alman basınında yer alan haberlere göre Maas, şirketin Dublin'deki Avrupa Merkezi'ne ve Almanya temsilciliğine bir mektup yazarak 14 Eylül'de bir görüşme yapmayı talep etti.

Maas mektubunda, özellikle sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarının, ırkçı ve yabancı düşmanlığı içeren paylaşımlara ilişkin somut ikazlarda bulunmasına rağmen şirketin bunları etkin bir şekilde engellemediğinden şikayetçi olduğunu kaydetti.

Bu girişimi ifade özgürlüğü gibi yüksek bir değere karşı yapmadığını vurgulayan Maas, "Ancak internet ırkçı kışkırtmaların ve ceza gerektiren ifadelerin kontrolsüz bir şekilde yayılabildiği, kanunsuz bir alan değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş