Ali Rıza Demircan

Ali Rıza Demircan

Türk ilahiyatçı, yazar Ali Rıza Demircan. Ali Rıza Demircan kimdir? İşte Ali Rıza Demircan'ın biyografisi...

2017-12-20 15:47:12

Aslen Rizeli olan Ali Rıza Demircan, 1945 yılında İstanbul'un Kasımpaşa semtinde Faik ve Hamdiye'nin yedinci çocuğu olarak doğdu.

1969'da İstanbul İmam-Hatip Lisesini birincilikle bitirdi. Aynı yıl o zamanki adı İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de birincilikle kazandı. Buradan da iyi dereceyle mezun olan Demircan 1970 yılında Süleymaniye Camii Hatipliğine, bir yıl sonra da Hatiplik kaldırıldığı için aynı caminin İmam-Hatipliğine tayin edildi. Bu camide on iki yıl görev yaptı. 1976-1978 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi'nde İhtisas gördü. Kitapları ve konferansları sebebiyle Türk Ceza Kanununun 163. maddesini ihlalden yedi defa Ağır Ceza ve Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılandı.

Süleymaniye Minberinden İslâm Nizamı (3 cilt), İslâmî Kimliğimizi Korumak (İslâm'da Batıla Benzemenin Hükmü), Allah'ın Resûlü'nden Hayat Dersleri (Allah'ın Resûlü'nden Hayat Düstûrları),  İslâm'a Göre Cinsel Hayat (2 cilt bir arada), İslâm'ın Işığında Haklar, Hürriyetler, Vazîfeler (Cuma Mesajları),  Hac ve Umre Yüceliğe Çağrıdır (5 kitap bir arada), Söyleşiler,  Kur'ân ve Sünnet Işığında Cennet Hayatı, Kur'ân ve Sünnet Işığında Câriyeler ve Sömürülen Cinsellikleri, Namaza Çağrı eserlerinin sahibi olan Demircan Hutbe, vaaz, seminer, konferans, radyo ve televizyon konuşmaları ile ülkemiz genelinde tanınmaya başladı.

Ali Rıza Demircan evli ve 9 çocuk babası