SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Ali Nesin


Türk matematikçi Ali Nesin... Ali Nesin kimdir? İşte Ali Nesin'in biyografisi

Ali Nesin 1956'da İstanbul'da doğmuştur. Aziz Nesin'in oğludur. Paris VII Üniversitesi'nden mezun olan Nesin, matematikten "maitrise" derecesini almıştır. Sonrasında Yale Üniversitesi'nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Nesin, 1985-1986 yılları arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü'nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1987-1989 seneleri arasında Notre Dame Üniversitesi'nde yardımcı doçent, ardından 1995 senesine kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü'nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yapmıştır. 1993-1994 öğretim yılını Bilkent Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirmiştir.

Babası Aziz Nesin'in 1995 senesinde ölümü üzerine yurda kesin dönüş yapmış ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlenmiştir. 1996 yılından beri Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin'in dört çocuğu vardır. Kasım 2004 senesinden beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır ve 2011 senesinden itibaren Hrant Dink Vakfı danışma kurulu üyesidir.

2003 senesinden beri üç ayda bir yayımlanan ve Türk Matematik Derneği'nin sahibi olduğu Matematik Dünyası isimli derginin sorumlu yazı işleri müdürüdür.

Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. Ali Nesin, Matematik Köyü'nün de kurucusudur.

 

 

 Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR