Ali Metin Kazancı

Ali Metin Kazancı

Türk iş adamı Ali Metin Kazancı... Ali Metin Kazancı kimdir? İşte Ali Metin Kazancı'nın biyografisi

Ali Metin Kazancı, 1935 senesinde Rize'de dünyaya geldi. İş hayatına parafin ve yağ satışıyla başladı. 1990'lı yıllarda holdingleşen Kazancı Ailesinin ana faaliyet alanları arasında jeneratör üretimi, doğalgaz dağıtım faaliyetleri, enerji santralleri kurulumu ve işletimi bulunmaktadır.

Holding 2000'li yıllarda tarım ve turizm alanlarında yatırımlar gerçekleştirdi. Kazancı, 1968 senesinde Watt elektrikli motor fabrikasını kurdu.

İlerleyen yıllarda jeneratör pazarında lider konuma yükseldi. 1983 senesinde Kazancı Teknik Cihazlar - Yedek Parça A.Ş. kuruldu, 1984 senesinde jeneratör üretimi ve satışı faaliyetleri için; Aksa Makine San. A.Ş. kuruldu.

1986 senesinde satış sonrası hizmet kalitesini artırmak için Aksa Servis ve Yedek Parça A.Ş. şirketi kurularak keşif, montaj ve servis hizmetleri bu şirkete devredildi. 1990 senesinde Bayrampaşa'da bulunan üretim ve montaj tesisi yerini Güneşli'deki 20.000 m² büyüklüğündeki dönemin en büyük jeneratör fabrikasına bıraktı.

1994 senesinde üretim ve satış faaliyetleri birbirinden ayrıldı. Bu kapsamda Aksa Jeneratör kuruldu. Sonrasında Aksa Satış ve Pazarlama A.Ş. faaliyete geçirildi.

Ardından Kazancı Holding ismi tescil edildi. Aileye ait şirketler 1994 senesinde Kazancı Holding çatısı altında birleşti. Üretiminin %50'sinden fazlasını 100 ülkeye ihraç eden şirketin 12 ülkede ofisleri bulunmaktadır.

1995 senesinde Milli Savunma Bakanlığı, AQAP-4 belgesini jeneratör sektöründe ilk defa Aksa'ya verdi. 1997 senesinde Aksa Enerji Üretim A.Ş. kuruldu. 1998 senesinde Türkiye'deki ilk Biogaz santrali, Aksa Enerji tarafından Bursa'da işletmeye alındı. 1999 senesinde Hakkari 1 Enerji Santrali Ekim ayında üretime başladı. 2001 senesinde Hakkari 2, Mardin, Şırnak İdil ve Siirt Enerji Santrallerinde üretim başladı.

2003 senesinde Samsun ve Kıbrıs Enerji Santrallerinde üretim başladı. Sonrasında Aksa, doğalgaz dağıtım sektörüne girdi.

2004 senesinde Aksa Cezayir kuruldu. Şirket turizm sektörüne girerek, eski ismi Sultansaray olan Mirada del Mar Otel'i satın aldı.

Tarım sektöründe de faaliyet gösteren şirket Türkiye'nin en büyük 5 çiftliğinden ikisini bünyesine kattı.

2006 senesinde Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyasına katkı olarak, Hakkari'deki okulların bütün derslikleri (630 adet) bilgisayar ile donatıldı. Aksa Turizm; Kayseri Erciyes'te üç tane otel satın aldı.

Aksa'yı halka arz eden Kazancı Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanvekili olan oğlu Mehmet Kazancı, halka arz sırasında yaşanan bir kavga sebebiyle babası Ali Metin Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı ile ayrı düşüp, grupla yollarını ayırdı. Büyük oğul Mehmet Kazancı Holding'de sahip olduğu %5 hisseden ise vazgeçmedi. Küçük oğlu Cemil Kazancı'nın elinde %5, Baba Ali Metin Kazancı'nın elinde ise %85 holding hissesi bulunmaktadır.

Yanına holdingdeki bazı profesyonelleri de alarak Mehmet Emin Karamehmet ile ortak olduğu MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş 'yi kuran Mehmet Kazancı, Boğaziçi ve Gediz elektrik ihaleleri ile Başkent Doğalgaz dağıtım ihalelerinde kardeşi ile yarışarak ihaleleri aldı.

Aksa 2009 yılının Ağustos ayında dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Rus Gazprom'la gaz ithalatı protokollerine de imza atmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in beraberinde gelen Gazprom yetkilileriyle bir tek Aksa enerji yetkilileri görüştü.

Evli olan Kazancı'nın Mehmet ve Şaban Cemil isminde 2 oğlu vardır. Ali Metin Kazancı Forbes en zengin 100 Türk 2013 listesinde 1.300 milyon dolar servetiyle 22. sırada yer almıştır.