Ali Anar

Ali Anar

Türk 15 Temmuz şehidi Ali Anar... Ali Anar kimdir? İşte Ali Anar'ın biyografisi

2017-12-30 00:52:27

15 Temmuz darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit olan Muhtar Ali Anar, olaylardan haberdar olur olmaz üzerine beyaz gömleğini giyindi. Köylüleri bir araya getirdi ve ''Devleti savunmaya gidiyoruz. Hadi, benim araba dolu. Siz de arkadan toplanın gelin'' diyerek oğlu ile beraber yol çıktı.

35 yaşında ve 6 çocuk babası olan Anar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine 15 yaşındaki oğlu ile köyden çıkarak olayların en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan Kazan'a geldi.

Belediye başkanlığında bulunan görevliler darbecilere karşı direnmek üzere toplanan halkın yarısını havaalanına, Anar'ın olduğu diğer grubu da TAİ'ye (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş) yönlendirdi.

Anar, nizamiyenin önünde toplanan halkın dağılmaması üzerine ateş açan darbeciler tarafından kafasından vurularak şehit edildi. Anar, şehit olmadan önce birlikte geldiği oğlunu çatışmadan uzak tutmaya çalıştı.

Eşi ile sürekli telefonda konuşan Nuray Anar, en son TAİ'de olduğunu söylediğini ve ''Beni bir daha arama'' dediğini anlattı. Anar, "Oraya gittiler ama benim içime ateş düştü, durduğum yerde duramıyordum. Çocuğumu aradım, bana anne babamı ayağından vurmuşlar dedi. Paniklemeyeyim diye yalan söylemişler. Benim içime ateş düştü. Ondan sonra ben kendi abimi arayarak, Ali'ye kesin bir şey oldu' dedim. Sonra da şehadet haberini verdiler" dedi.

Şehit Ali Anar arkasında en küçüğü 4,5 en büyüğü 15 olan 6 çocuk bıraktı.