DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Alevi derneklerinden PKK'ya ateşkes çağrısı

PKK'ya toplumun tüm kesimlerinden tepki çığ gibi büyüyor. Alevi dernekleri de PKK'yı derhal ve şartsız olarak saldırılara son vermeye çağırdı. Alevi önderleri, Aleviler'in PKK'dan yana savrulduğu iddialarını da yalanladı.

7 Yıl Önce
2015-09-16 15:32:59

Aleviler PKK'nın saldırılarına derhal son vermesini istedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, "Biz Aleviler, sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart görüyoruz. PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Düzgün ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Okmeydanı'ndaki Cemevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Derhal ve şartsız ateşkes

Basın toplantısında ortak metni okuyan Baki Düzgün, "Dağlıca'daki, Iğdır'daki çocukların bizim çocuklarımız olduğunu ve hiçbir amacın bu ölümleri meşru kılmayacağını söylüyoruz. Onun için biz Aleviler, sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart görüyoruz. PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi.

Yaşanan çatışmaları tırmandıracak her türlü adımı kınadıklarını ve sağduyu çağrısı yaptıklarını vurgulayan Düzgün, şunları kaydetti:

Artık yeter, yeter, yeter...

"Eğer bu gidişat durdurulamazsa ülkemizin hızla Suriyelileşmeye gittiği gerçeğine karşı her inanç ve kimlikten Türkiyeli anne ve babalara sesleniyoruz. Çözüm Süreci adıyla topluma mal olan, geçen 2,5 yıllık süreç bize gösterdi ki evrensel hukukun ve medeniyetin gereği olarak sorunların müzakere edilmesini kabul etmek çocuklarımızın ölmediği bir ortamın da biricik güvencesidir. Temel ihtiyacımız, sorunlarımızı konuşarak ve elbette ki evrensel hukuk ve medeniyetin yoluyla çözmektir. Bu bilinçle biz Aleviler, her inanç ve kimlikten kardeşlerimize sesleniyoruz. Artık yeter, yeter, yeter..."

Aleviler'in PKK yönünde savrulduğu iddiası

Bir gazetecinin, "Çatışmalar nedeniyle Alevilerin, PKK yönünde savrulduğu iddia ediliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Düzgün, "Alevi örgütleri olarak hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayız. Tam tersine bu ülkedeki ortak yaşamı talep ederiz" dedi.

Aynı soruya Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez ise şu yanıtı verdi:

Hiçbir silahlı gücün arkasında olmayız
"Biz herhangi bir silahlı gücün arkasında durmayız ve tasvip etmeyiz ama hiçbir haksızlığı ve asimilasyonu da kabul etmeyiz. Alevilerin tarihi böyle bir tarihtir. Haksızlığa uğramış her topluluğun hakkını dile getirmek bizim için şiardır. Bunu dile getirmemek Aleviliğimizi inkar etmek olur. Kürt, Türk, Ermeni, Alevi, Sünni olmuş fark etmiyor, aslolan insandır. Biz hiçbir örgütün, silahlı örgütün arka bahçesi olmayız."

Cizre'ye gidecekler

Bugün saat 18.00'de Cizre'ye yola çıkacakları için bu açıklamayı yaptıklarını dile getiren Ercan Geçmez, "Ankara'dan Diyarbakır'a gideceğiz. İlk durağımız Diyarbakır olacak. Güzergah boyunca Alevi örgütlerinin tamamı bizlere yol boyunca destek verecek. Diyarbakır valiliği ve belediyesiyle görüşeceğiz. Ayrıca Dağlıca'ya bir parça ekmek götürmek için valiliğe izin başvurusu yapacağız. Türkiye'nin Kerbela olmasını istemeyen toplum olarak Cizre'ye su, Dağlıca'ya ekmek göndermek istiyoruz" diye konuştu.

Cizre'nin ardından Silopi, Muş Varto ve Tunceli'yi de ziyaret edeceklerini kaydeden Geçmez, 45 kişiden oluşan heyetin incelemelerde bulunacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

müslim

ne güzel değil mi? müslümanlar öldürülüyo bunu da incirlikten kalkan abd uçakalrı yapıyor. arkadaşım ya şereflice yaşayalım ya da şehit olalım. Allahın Resülü s.av in karakterinde bir lider ne zamangelecek?!.. :(

Görüş Bildir Bizimle Paylaş