DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Albayrak: Gezi'de hata yapıldı derken neyi kastettim?

Hakan Albayrak, 'Gezi'de hata yapıldı derken ne kastettiğini' anlatan bir yazı kaleme aldı.

6 Yıl Önce
2016-04-14 14:41:02

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Karar Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak, bugün "İzah edeyim" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Albayrak, 8 Nisan'da yazdığı “Şu meşhur ‘duygusallık' meselesi” başlıklı yazısında kullandığı bazı cümlenin, kendi ifadesiyle "Gülenistler" tarafından abartıldığını, o cenahın internetteki önde gelen haber sitelerinde “Albayrak'tan Erdoğan'a salvo” şeklinde haberler yapıldığını belirtti.

Albayrak, cümlelerin şunlar olduğunu belirtti:

“Gezi krizi başlarda yanlış yönetildi, Paralel Devlet Yapılanması'yla mücadelede Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklu yargılanması gibi gereksiz davranışlar sergilendi, PKK terörüne çanak tutan malum bildiriyi imzalayan akademisyenlerden bazıları da hiç gereği yokken tutuklandı ve bütün bunlar da Batı'daki menfi Türkiye algısına tuz biber ekti.”

Albayrak neyin farklı anlaşıldığını ise şu şekilde izah etti:

"GEZİ YANLIŞ YÖNETİLDİ" DERKEN...

Ben Gezi krizinin sadece “başlarda” yanlış yönetildiğini yazdım, ama onlar Twitter'daki haber anonslarında o kelimeyi kullanmayarak hükümetin Gezi krizindeki tutumunu bütünüyle hatalı bulduğum intibaını uyandırmaya çalıştılar.

"GÜZEL OLAN BİR ŞEY VAR"

Bir zamanların ihtişamlı paralel devletinin buncağız bir kelime oyunuyla avunacak kadar zavallılaşmış olması güzel tabii.

"ELEŞTİRİ ALDIM"

Bu arada birçok kardeşim “Sen o uygulamaları nasıl eleştirirsin? Ayrıca, ‘Batılılara ayıp oluyor' derdine düşmek sana yakışıyor mu?” diye soruyor.

Arz edeyim…

1. İlgili yazım, Türkiye'nin Batı'da ve İslam dünyasında son senelerde itibar kaybettiğini belirtip dış siyasette nerede hata yaptığımızı kendimize sormamız gerektiğini söyleyen Hüseyin Çelik'e cevap mahiyetinde bir yazı olup, “Çelik'in hata dediği şeyler aslında hata değil. Batı'yı üzmemize değecek şeyler yapıldı” mesajını taşıyor. İktibas edilen paragraf, parantez mesabesinde. O paragrafın öncesinde “Hiç mi hatamız yok? Var maalesef.” demişim, sonrasında da “Batı'daki algı bir yana…” deyip bu tür şeylerin asıl Türkiye'deki “Yeni Türkiye” algısını bozması bakımından önemli olduğunu vurgulamışım. “Batı'ya ayıp oluyor”la alâkası yok yani. Keşke o arkadaşlar Gülenistlerin aktardığı kadarıyla yetinmeselerdi de yazının tamamını bulup okusalardı. (Batı kamuoyunun Türkiye konusundaki haksız yargılarını gidermeye matuf etkili adımların atılması gerektiğini tabii ki düşünüyorum, o ayrı. ‘Ne gereği var?' diyenler bunu Almanya'da yaşayan ve Türkiye ile ilgili saçma sapan yargılarla mücadele etmekten bitap düşen vatandaşlarımıza sorup cevabını onlardan alsınlar. Bkz. “Avrupa kamuoyu bu kadar da cahil bırakılmaz ki!” başlıklı yazım.)

2. Başlangıçtaki park-bahçe gündeminin ötesine geçişi itibarı ile Gezi ayaklanmasını Erdoğan'ın şahsında Türkiye ve İslam dünyasının umutlarına bir taarruz olarak gördüm ve tavrımı da ona göre aldım. Sonuna kadar Erdoğan ve hükümetin yanında durdum. İyi ettim. Bugün de olsa aynısını yaparım. Gezi krizinin başlarda yanlış yönetilmesinden kastım, Gezi Parkı'ndaki çadırların yakılması gibi gereksiz tahriklerdir.

3. Paralel Yapı'yla mücadele başım gözüm üstüne. MİT tırları meselesinde Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin yargılanmasına da hiçbir itirazım yok. Başkanlık sistemine gidilen yolu dinamitlemek için “üst akıl”ın oluşturmaya çalıştığı diktatörlük algısını besleyeceğini bile bile tutuklu yargılama yoluna gidip, itibarı yerlerde sürünen Cumhuriyet gazetesini ve Can Dündar'ları ‘diktatörlüğe direniş' markaları haline getirmenin ne alemi olduğunu sorguluyorum sadece. (“Avrupa kamuoyu bu kadar da cahil bırakılmaz ki!” başlıklı yazımın ‘şerh' kısmında bunu zaten -aşağı yukarı aynı ifadelerle- belirtmiştim).

4. PKK terörüyle mücadele eden devletin katliam yapmakla suçlandığı şu meşhur bildirinin altında imzaları bulunan akademisyenlerin durumları farklı. Onların tutuklanmalarını eleştirmekle kalmıyorum, yargılanmalarını da eleştiriyorum. İddiaları akıl almaz derecede korkunç ve haksız, ama ne olursa olsun ilk ve son tahlilde bir “fikir suçu” söz konusu. Ben bu ülkede hiç kimsenin “fikir suçu”ndan ötürü mahkemeye sevk edilmesini ve hapse tıkılmasını istemiyorum kardeşim!

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

siyasal islamci arkadaslar sizler bastan sona hatasiniz problemsiniz...2010 kadar o paralel dediginiz cemaat sizin aklinizdi vicdaninizdi...onu kovdunuz derin devlet ergenekonla birlikte yurumeye basladiniz ne akliniz kaldi ne vicdaniniz,,,2010 oncesi ve sonrasini biraz kafanizi calistirarak kiyaslayin ne dedigimiz anlayacaksiniz...su an her yeriniz camur ve yolsuzluk icinde ulkeyi ucuruma surukluyorsunuz...ergenekon sizi kendi alanina cekti sadece paralel dediginiz insanlarin isini bitirmenizi bekliyor...ne yazikki acinacak durumdasiniz...

SEYF YAVUZ

Gülenist nedir ya! Daha fetö bile diyemiyorsun. lafı eveleyip geveleme, kaybedenlerle birlikte kaybediyorsun. yanlış tarafı seçtin.

Doğru

Seyf-i İbrahim ne içtiniz kardeşim siz.Hakan Albayraktan bahsediyorsunuz.ekrem d. ya da bülent kene değil bu.Bir müslüman tapınma seviyesinde kimseyi sevemez.Doğruya doğru yanlışa yanlış demek en tabii görevimiz.Bugün her şey toz duman olsa Reis in yanında 10 kişi kalsa bunlardan biri Hakan Albayrak olur.sizin gibi körü körüne bağlananlar ilk durakta inecek olanlardır.Reisin çevresinde 10 tane Hakan Albayrak olsa ve bazı gerçekleri ona anlatsa bu alttan gelen pis kokular olmazdı.Hadi şöyle bir çevresine baksın herkes kaç tane ihlas sahibi partili var.kaç kişi paranın, makamın, şovun peşinde???

ali

bizim Müslüman camiaya söz artık anlatılamıyor hakan kardeş, şu iki yoruma baktığın zaman kindarlıktan eski Kemalist anlayış veya gülenist7fetöcülerden bir farkı yok. ahlak, adalet unutulmuş. önyargılar ve olanı tek boyutla yorumlama. dün ne olduğu herkesçe malum olan insanlar bugün bizim adımıza konuşuyor.

tarık alakan

yorum yazan arkadaşlar biraz saygı lütfen. en başından beri safını islam olarak belirleyen ve gayretini ortaya koyan birini dikkatle seçilmiş kelimelerle ve saygıyla eleştirin. sırf sizin algıladığınız gibi algılamıyor diye mi bu öfkeniz? ne farkınız var o zaman 28 şubatçılardan? akp ne zamandır islam demek oluyor da onu eleştirenler islamı eleştirmiş oluyor? kaybetmek ve kazanmak Allah tarafında olmakla ilgilidir, yoksa akp veya başka bir parti tarafında olmakla değil?

ibrahim inan

Senin gibilerle Tanzimattan beri Müslümanların başı belada. Boğazı seyredip viski yudumlamasan da istifra ettiğin bu cümlelerle İslamdan halktan ne kadar uzak olduğunu gösterdin. Neymiş efendim fikir suçuymuş bu beyan ettikleri cümleler hainliklerinin kufurde ileri gittiklerinin tespitidir. Yazıklar olsun yazarım çizerim deyip Müslüman görüntüsü ile pkk ve destekçilerine destek çıkanlara.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş