Alaattin Büyükkaya

Alaattin Büyükkaya

Türk sigorta danışmanı, siyasetçi Alaattin Büyükkaya... Alaattin Büyükkaya kimdir? İşte Alaattin Büyükkaya'nın biyografisi

Alaattin Büyükkaya 1950 senesinde Tokat'ta dünyaya geldi. Liseye kadar eğitimini burada tamamladı. Sonrasında İstanbul'a gelerek, 1973 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Bunun yanında İngiltere ve Fransa'da sigortacılık konusunda eğitim aldı. Kariyerine 1973-1978 seneleri arasında Başbakanlık Sigorta Denetleme Kurulu'nda başlayan Büyükkaya, sırasıyla İmtaş Sigorta Şirketi'nde Genel Müdür Yardımcılığı, Aksigorta Genel Müdürlüğü ve Merkez Sigorta Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Ayrıca İzmir Ticaret Odası'nda Ekonomik Danışmanlığı yapan Alaattin Büyükkaya, 1995 senesinde Merkez Sigorta'daki hisselerini sattıktan sonra sigorta konusunda danışmanlık, risk yönetimi, sigorta brokerliği, acentecelik de yaptı.

Aynı zamanda Büyükkaya, sigortacılık ve ekonomi alanlarında 200'ün üzerinde makale yazdı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili olarak da görev yapmıştır.