DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ala: Daha gölgesini koymadı, ne gövdesi

İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Gerekirse gövdemizi taşın altına koyarız” sözlerini eleştirdi.

28.08.2015 08:59:25

Efkan Ala, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan ‘Neler Oluyor' programına konuk oldu. Program sunucusu İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını cevaplayan Ala, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

"DAHA GÖLGENİ KOYMUYORSUN, GÖVDENİ NEREDEN KOYACAKSIN”

MHP lideri Bahçeli'nin ‘Biz gerekirse gövdemizi taşın altına koyarız' sözünü eleştiren Ala, “Bu işi planlayanlar eline yüzüne bulaştırdı. Millet bu kurnazlıkları anlamaz mı? Anayasa bir şey söylüyor: ‘Hükümet kurun' diyor. Biz, bize düşeni yapmışız. Kendi üzerine düşeni yapmayan kimse, onu da söyleyecek sözümüz var, onu söyleyecek dirayetimiz de var. Söyleriz, millet de hesabını keser zaten. Daha gölgeni koymuyorsun, gövdeni nereden koyacaksın. Şu 2 aylık bir seçim hükümetidir. Şurada bile millete, memlekete herhangi bir zeval gelmesin diye çabalıyoruz. Konuşulacak muhatap biz değiliz ki, biz koalisyon kurmuyoruz ki; muhatap sistem, muhatap düzen, muhatap Anayasa… Kardeşim bu kadar sorumsuzlukla siyaset niye yapıyorsun diye sorarlar adama. Ben sadece oy alan değil, aynı zamanda da oy veren bir vatandaşım. Oyumu alan sorumluluğunu bilecek” ifadelerini kullandı.

“TÜRKEŞ ÇOK ONURLU BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

MHP'li Tuğrul Türkeş'in bakanlık teklifini kabul ederek onurlu bir duruş sergilediğini kaydeden Ala, “İnsan hayatında, milletine, memleketine karşı mutlaka yapması gereken görevlerin tevdi edildiği nadir zamanlar olur. Böyle dönemler, millet hayatında öyle zamanlardır. O 550 kişiden biri olarak, milletin yakın zamanda oy verdiği, kendi önemli sorunlarını çözmek için Meclis'e gönderdiği 550 milletvekili arasından Bakanlar Kurulu'nda görev alması talep edilen bir değerli insan. Bence çok onurlu bir duruş sergiledi. Memleket için, millet için seçime gidiyoruz. Kırmadan, dökmeden, yere çakılmadan bir seçime gitmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ YÜZDE 41 ALMIŞIZ, EN ÇOK ŞART ÖNE SÜRMEK BİZİM HAKKIMIZ”

MHP ve CHP'li isimlerin bakanlık tekliflerine karşı verdikleri tepkileri eleştiren Ala, “Bence bunlar siyasi sorumlulukla bağdaşan tavırlar değil. Onlara bunu neden yaptıklarını sormak lazım? Milletimiz bize yüzde 41 oy verdi, tamam tek başına iktidar vermedi ama büyük bir sorumluluk verdi. Biz o sorumluluğun gereğini de bütün kurullarımızı çalıştırarak, bütün demokratik kurallara uyarak, nezaket kuralları içerisinde, yapıcı bir şekilde, Sayın Başbakanımızın liderliğinde, her bir alacağımız kararı değerlendirerek, ortak akıl oluşturarak, milletimize, devletimize bir zarar gelmesin diye, yüzde 41'in gereğini yaptık. Yüzde 41'in gereği olarak biz önce siyasi partilerin genel başkanlarından randevu aldık ve gittik. Onlarla görüşmeler yaptık. Koalisyon görüşmeleri CHP ile bitmeden 1 hafta öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir açıklaması var. Diyor ki: ‘Son derece samimi ve dürüst bir şekilde görüşmeleri devam ettiriyoruz.' Burada sorun şu; biz yüzde 41 almışız, en çok şart öne sürmek bizim hakkımız. Ama biz hiçbir şart sunmadık. Ama gittiğimiz her yerde bir sürü şart öne sürdüler. Tamam ayrı ayrı politikalarımız var ama büyük bir sorun olmasın, ortak yapabileceğimiz işleri belirleyelim ve bunları çözelim' dedik” şeklinde konuştu.

SÜRELİ KOALİSYON ÖNERİSİ

CHP ile koalisyon görüşmelerinde gündeme gelen ‘süreli koalisyon' teklifiyle ilgili açıklama yapan Ala, “Koalisyonları yönetmek, sürdürmek zor; 90'lı, 70'li yıllardan biliyoruz. Bunları da göz önüne alarak bir takım spesifik önerilerle gittik. Dedik ki, ‘Belli bir süresi olsun, yapacağımız işlerin de süresi olsun, bunları yapıp öyle millete gidelim.' Bizim Anadolu'daki tabanımız CHP ile koalisyona sıcak bakmıyor; bunun tarihsel nedenleri var. Bunun nedeni; CHP'nin yıllarca bu memlekette değerler üzerinden siyaset yapıp, milletin değerlerini, örfünü örselemiş olması. Zaten bu koalisyonlara milletin güveni zayıf. Koalisyonlara milletin güvenini arttırmanın yolu nedir; bunu tarihlendirmek, konularını açıkça ortaya koymaktır. Bunun kötü yanı nedir? 2 yıl devam edersiniz, baktınız ki iyi gidiyor 2 yıl daha devam edersiniz. Hiç belirsiz bir yola çıkıp, ‘nereye giderse gitsin' demek yerine, süresi belli konusu belli, sonra da yine iyi devam ederse uzatılabilecek bir yola çıkmanın ne zararı var? Arkasından bir hafta sonra Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Zaten bize koalisyon teklifiyle gelmediler' dedi. Böyle bir şey yok, biz koalisyon teklif ettik. Bizim tabanımızın CHP'ye karşı tavrı belli ama biz ona rağmen memleket, millet sıkıntıya düşmesin ve belirsiz bir yola çıkılmasın istedik” ifadelerini kullandı.

“ARTIK SİLAHIN GÖMÜLMESİ LAZIM”

“Ateşkes 2 devlet arasında olur, kavramları kurnazlıkla kullanıyorlar da teröristlerin ellerinde silahları var, silahı bırakması lazım, silahı gömmesi lazım, üzerine betonu dökmesi lazım” diyen Ala, “Bunların dünyada örnekleri var. İRA öyle yaptı İngiltere'de ondan sonra siyaseti güçlendi. Burada siyasetin önünde hiçbir engel yok. AK Parti'nin Türkiye'yi nereden nereye getirdiği belli. 2002'de neredeydiler şimdi neredeler, yani Türkiye nerede. Temel hak ve Özgürlükler verilmiş. Artık silahın gömülmesi lazım, silahın bırakılması lazım, terk edilmesi, üzerinin de betonla örtülmesi lazım. Yapılması gereken bu, bunun dışındakilerin hepsi teferruattır” dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

oldurun bakalim musluman kardesler oldurun...hic acimayin...Nasil olsa Allah hesap vereceksiniz..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş