DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akşam: İran'dan Türkiye akıl almaz oyun

İran'ın, ambargo yıllarındaki tek destekçisi Türkiye aleyhine medya yoluyla algı operasyonu yürüttüğü bildirildi...

7 Yıl Önce
2015-08-26 04:23:41

İran'ın ABD ile yapmış olduğu nükleer anlaşmanın ardından uluslararası ambargonun bir bölümünün kalkmasıyla İran'ın ambargodan önceki en büyük destekçisi Türkiye'ye yönelik algı operasyonu başlattığı belirtildi. İran'ın hükümet destekli medya kurumları yoluyla Türkiye aleyhine haberler ortaya attığı öne sürüldü.

Akşam Gazetesi'nden Gülay Öztürk'ün haberine göre; İran'da devlet destekli medya kuruluşlarında uzun zamandır Türkiye´nin Ortadoğu politikasına ilişkin asılsız haberler yayınlanıyor. İran yönetiminin izni ve bilgisi dahilinde olduğu ileri sürülen yayınlarda, bölgesel kamuoyunda Türk yöneticiler ve Türkiye´nin dış politikasına ilişkin olumsuz bir algı yerleştirilmeye çalışılıyor. Birleşmiş Milletler'e karşı 2010 yılından bu yana İran üzerindeki ambargoların kaldırılması için baskı yapan, gıda ve ilaç alımı için altın ticaretinin önünü açan Türkiye'ye karşı İran'ın gösterdiği tavrı yorumlayan Ortadoğu uzmanları, “İran Türkiye'yi hep jeopolitik bir rakip olarak gördü” diyorlar. İslam devriminden bu yana ekonomik ve siyasi olarak Batı tarafından yalnız bırakılan İran'a bir tek Türkiye'nin sırt çevirmediğini hatırlatan yazar Vahdettin İnce, Türkiye'nin özverili yaklaşımlarına karşın İran'ın Türkiye'ye 'çelme takma çabasında olduğunu söyledi. İnce, “Türkiye kritik olan süreçlerde hep İran'ın yanında durdu. Ama şu anda anlaşılmaz şekilde Türkiye düşmanlığı tetikleniyor. İran güncel politikalar, küçük kazanımlarla tatmin olmuş görünüyor” dedi. İran'a ambargonun kaldırılması fikrinin bile Türkiye ve Brezilya tarafından ortaya atıldığını anlatan İnce, “İran ancak Türkiye'nin yanında olursa kazanabilir. Bu dönemde Türkiye'nin yanında yer alması gerekiyor. Ben hala bu iki ülkenin tabanından umutluyum” diye konuştu.

ABD'NİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

BM'nin 2010 toplantısında sadece Türkiye Brezilya İran'a yaptırımların kaldırılması yönünde oy verdi. Türkiye, ambargo nedeniyle gıda ve ilaç alımında bile sıkıntı yaşayan İran'a destek için onurlu bir duruş sergiledi. Döviz yasağı nedeniyle İran'dan alınan gaz, altın karşılığında ödendi. Bu durum, ABD'nin büyük tepkisini çekti. Fakat yine de Türkiye geri adım atmadı. 

HALA ÇOK SABIRLIYIZ

Batı'yla mutabakattan sonra İran'ın dilinin sertleştiğine dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Arif Keskin'e göre IŞİD'le etkin mücadele kararı ve İncirlik'i üs olarak kullanılması İran'ı tedirgin etti. Bu dönemden sonra Türkiye aleyhine yayınlar arttı. Türkiye bunlara rağmen hala sabırlı davranıyor.

HABERLERE İTİBAR EDİLMEMELİ

DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser: Geçen hafta İran'a seyahat ettik. Türkiye'ye karşı minnettarlar. Ambargo döneminde dahi Türkiye'nin yanlarında duydukları memnuniyeti ilettiler. Bazı gazete ve ya TV'lerde tek yanlı haberler yapılabiliyor. Bunlara itibar etmemek gerekiyor."

TÜRKİYE'NİN BU ÇABALARI GÖRÜLMEDİ

Cumhurbaşkanı Danışmanı Bülent Gedikli, ambargonun kaldırılması için ABD, AB ve BM'ye sürekli talepte bulunduğuna dikkat çekmiş ve "En başından beri İran'a ambargoya karşı çıkmıştık. Bugün dünya Türkiye'nin istediği noktaya geldi" demişti. 

EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 2012'de "İran büyük hayal kırıklığı" demiş ve şunları söylemişti: "Nasıl oluyor da sivilleri katleden bu rejime destek veriyor, anlamak mümkün değil. Büyük hayal kırıklığı. Çünkü çok destek verdik; BM , AB ve ABD'de İran'ı savunduk. Bütün dünyada neredeyse avukatlığını yaptık. Niye? Çünkü komşumuz.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (5)

Ahmet Cemil Kava

Çünkü din kardeşimiz.

alia57

Şiiler için İslam ümmeti yoktur; sadece kendi mezhep mensupları vardır...Türkiye, yıllarca İran'a İslam Devrimi yapmış bir ülke olarak saygıyla yaklaştı...Ama, İran devletinin kodları Perslikten geliyor...Bugünün İran'ı, eski Pers kibiri ile Şiiliği birleştirmiş durumda...İran Türkiye için dost olmaz...Ama mümkünse düşman haline de getirilmemeli...

halodayı

İran yanlış dış politika , Geçmişten hiç ders almıyoruz, Tarihde hiçbir zaman haçlılarla,tapınakçılarla savaşmamış, hep Müslümanlarla savaşmış bu coğrafyada kendi idolojisini yaymak ve akdenize açılmak için yayılmacı emperyalist kaos yaratıyor....

Hakki

Salla havuz salla.neymiş irana yardım etmis mis.yesinler senin yardımını abd den habersiz wc ye gidemeyenlerin kuru gürültüleri. Petrolü ucuza alip pahaliya satan aradaki farkı cebine atan akp mi yardım etmiş. Elinden gelse bir kaşık suda boğacak.

doğrucu davud

Acemin oyunu da hilesi de çoktur. Ancak hakikat kadar da güçlü tedbir yoktur. Yalanın dolanın, hilenin, oyunun ömrü kısadır. Tıpkı Hz. Musanın asasının sihirbazların solucana dönüşen ipliklerini bir hamlede yuttuğu gibi, tıpkı güneş çıktığında mumların lambaların ışığının bir hükmü ve değeri kalmadığı gibi. İki yüzlülük ve hainlikle geçici başarılar kazanabilirsiniz ama hem bu dünyada hem de indi ilahide gerçekten sağlam bir yer edinmeniz ancak doğrulukla mümkündür. İran bu yüzden hep kaybetmiştir, bundan sonra da hep kaybedecektir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş