DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'AKP’nin asıl meselesi iktidar olmak değil'

Etyen Mahçupyan, muhalif kesimin AK Parti'ye karşı uyguladığı siyaseti eleştirdi...

6 Yıl Önce
2015-12-10 05:50:50

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun fahri danışmanı ve Akşam Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, bugünkü "Depresyon günleri" başlıklı yazısında laik/sol kesimi Gezi sürecinden 1 Kasım seçimlerine dek olan süreçte, AK Parti'ye yönelik eleştiri ve siyasetini masaya yatırdı. AK Parti karşıtlığından uzaklaşıp, bu parti ile uzun vadeli işbirliğine kendilerini psikolojik olarak hazırlamaları halinde belki kasım seçimi de olmayabilirdi, yorumunda bulunan Mahçupyan, "Laik/sol dünyada muhafazakârlara ilişkin ideolojik klişelerden beslenen basmakalıp ve sığ kabuller hükmünü sürdürüyor. En iyi niyetlileri bile kurulan münferit ilişkilerin marjinal dünyasından bilgi çıkarsamakla yetiniyor, muhafazakarların dünyasına onların terimleriyle ve içeriden bakmaya çalışacaklarına onları laik/sol paradigmanın ‘ışığında' anlamlandırıyorlar" dedi.

İşte Etyen Mahçupyan'ın yazısından bir bölüm:

Hayat bazen çok öğretici olabiliyor. Ne yazık ki birçoğumuz neyi öğrenmemiz gerektiğini iş işten geçtikten sonra kavrıyor ve içimizdeki yenilgi duygusunu pekiştirmekle yetiniyoruz. On üç yıllık AKP iktidarının ardından haziran-kasım aralığı tarihsel açıdan çok önemli bir işlev ifa etti. Bu partinin kimliğine, duruşuna, uygulamalarına ve iktidarına karşı gelişen tepkiyi emdi, avami tabirle muhalefetin ‘gazını' aldı. AKP'yi devirme hayaliyle Gezi'den bu yana ayakları havada gezinen laik/sol aktivizm, belki uzunca bir süre için yaz aylarının geçici mutluluğu ve temelsiz özgüveni ile yetinmek zorunda. Oysa bu kesim siyasetten anlasa ve onun gereğini yapsaydı, şimdi çok daha farklı bir tablo ile karşı karşıya olabilirdik. Kategorik AKP karşıtlığından uzaklaşıp, bu parti ile uzun vadeli işbirliğine kendilerini psikolojik olarak hazırlamaları halinde belki kasım seçimi de olmayabilirdi. AKP'nin asıl meselesi iktidar olmak değil, yönetebilme becerisini yeniden kazanmaktı. Çünkü basit aritmetik, Avrupa'daki destekle birlikte bu partinin yüzde 43 ile bile tek başına iktidar olabileceğini gösteriyor. Laik/sol kesim haziran sonucunun bizzat AKP'li seçmenin iradesiyle ortaya çıktığını ve muhalefet yanlışı sürdürdüğünde doğal olarak oyların geri gideceğini öngöremedi. Haziran'la birlikte yeni bir dönemin başladığını düşünebilecek kadar siyasetten uzaktılar.

Ama daha vahimi bu kesimin değişen Türkiye sosyolojisini anlamakta bu kadar zorlanması, neredeyse içsel bir direnç göstermesi… Laik/sol dünyada muhafazakârlara ilişkin ideolojik klişelerden beslenen basmakalıp ve sığ kabuller hükmünü sürdürüyor. En iyi niyetlileri bile kurulan münferit ilişkilerin marjinal dünyasından bilgi çıkarsamakla yetiniyor, muhafazakarların dünyasına onların terimleriyle ve içeriden bakmaya çalışacaklarına onları laik/sol paradigmanın ‘ışığında' anlamlandırıyorlar. Toplumu ve ötekini tanımama hali epeyce rahatsız edici olmalı… Dolayısıyla hızlı ve kesin bir biçimde ‘tanıma' arzusu çok güçlü. Bu da yüzeyselliği, şablonları ve giderek militanlaşmayı artırıyor.

Bu durumun görünen yüzü siyasete yansıyor. AKP'nin ‘faşist', Erdoğan'ın ‘diktatör' olduğu yönünde bir söylem çok uygun ve rahatlatıcı bulunuyor. Çünkü bu sayede hem aktivizm meşru hale geliyor, hem de artık toplumu tanıma ihtiyacınız kalmıyor. AKP seçmeni bütün iç karmaşıklığına karşın, bir anda ‘sürü' olarak algılanarak siyasetin dışına itiliyor. Tek bir adamın iradesinden hareketle Türkiye analizi yapılabiliyor ve bunun ne kadar gülünç olduğu bile idrak edilemiyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

bir okur

AKP'yi yenmek odakli elestirel cabanin bir sonucu yoktur. Diger partiler ve sosyal yapilar hukumete destek olmali, yapici elestiri ve oneriler getirmeli ve halki panige suruklemekten uzak durmalidir.

ecevitt

evet dediklerini tercüme edecek birisi var mı?

bir okur

Ulkemiz, su anda icten ve distan kusatilmis cok tehlikeli bir vaziyettedir. Bircok insan bunu fark edemiyor, bilemiyor; cunku gunluk ekmeginin kazancinin pesinde ve dis basini takip edemiyor. Bu yuzden su anda tek parti tek iktidar devam etmeli; diger partilerin hicbirisinin, tek basina gelseler de yonetime, hem icerideki hem disaridaki saldirilara karsi sogukkanli kalabilme, ulkeyi bu zor zamanlarda ileriye tasimaya yonelik tecrubeleri yok, ulkemizin bulundugu cografyanin surekli degisen dinamiklerine adapte olamamislar.

Salih Varol

Er geç herkes ak partili olacak. yüzde 95 olacak. geri kalan laik falan kalacak. Şimdiden yazık o yüzde beşlere. Güçlü iktidar tek parti kalacak. O tek parti de Ak Parti olacaktır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş