DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akdoğan, çözüm süreci için net konuştu!

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 'çözüm süreci' için 7 Haziran sonrasını işaret etti...

7 Yıl Önce
2015-06-02 00:03:24

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm süreci için, "Yaz aylarında önemli bir noktaya geleceğimize inanıyorum" dedi. HDP'nin önemli bir rol oynayabilecekken bunu "ziyan ettiğini" savundu. Akdoğan, "Selahattin Demirtaş'ı parlatmaya çalışanlar acaba İmralı'yı nasıl devre dışı bırakırız hesabı içindeler," diye belirtti.

Habertürk televizyonuna konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'nin 7 Haziran genel seçiminde yüzde 10 barajını aşamaması durumunda çözüm sürecine dahil olup olmayacağı sorusuna yanıt verdi.

"AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olursa, devam ederse çözüm süreci var. Bunu yapabilecek tek aktör AK Parti. Kim olmazsa bu olmaz sorusu sadece AK Parti ile cevap bulur. İmralı'ya gidenler arasında milletvekili olmayanlar da var. Bu süreç başladığında HDP barajı geçmiş, Meclise girmiş filan da değildi. Gerekirse HDP rol alabilir. Ama şu anda öyle bir makas değiştirdiler ve öyle bir iş birliğine gittiler ki bu Çözüm Süreci'nin hayrına olan bir iş birliği değil. Çözüm sürecinin ana aktörü olan AK Parti'yi hedef alan bir senaryonun parçası olmuş durumundalar."

"İMRALI'YI NASIL DEVRE DIŞI BIRAKIRIZ HESABI İÇİNDELER"

"Selahattin Demirtaş'ı parlatmaya çalışanlar acaba İmralı'yı nasıl devre dışı bırakırız hesabı içindeler" diyen Akdoğan, seçimden sonra AK Parti'nin çok hızlı bir şekilde çözüm sürecini canlandıracağını, hangi aktörlerle nasıl devam edeceğini oturup tekrar değerlendireceklerini söyledi. Sürecin sabote edildiğini ve yanlış birtakım yollara saptıklarını dile getiren Akdoğan, "Her halükarda biz bu süreci yapacağız. Bu yaz aylarında önemli bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Ama bu estirdikleri rüzgar, çok Çözüm Süreci'nin lehine değil. Bunu yeniden değerlendirmemiz gerekecek" dedi.

"HDP ZİYAN ETTİ"

Türkiye partisi olma söylemiyle yola çıkan HDP'nin marjinal sola savrulduğunu savunan Akdoğan, "Hâlâ orada bir örgüt var varlığı demokrasiye tehdit. Türk askerine kurşun sıkıyor. Karakollara taciz ateşi sıkıyor. Türk askerini kaçıran bir örgütün uzantısı olduğun zaman mı Türkiye Partisi olacaksın? HDP bu süreçlerde önemli roller oynayabilirdi ama bunu ziyan etti, boşa çıkardı" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Orhan ben seni hiç duymadım

Görüş Bildir Bizimle Paylaş