DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akçakale Sınır Kapısı açılıyor mu?

Şanlıurfa’nın Akçakale sınırında bulunan Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telabyad ilçesinde dün ÖSO bayrağı dalgalanmaya başladı. Peki Neden?

7 Yıl Önce
2015-08-22 16:26:48

Şanlıurfa.com'un haberine göre; Kentin yönetimini Ebu İsa komutanlığındaki Suwar Er Rakka (Rakka'nın Suvarileri) adlı Arap gruba bırakan YPG güçleri 80 kişilik özel harekat timini emrine verdi.

Bazı kaynakların “PYD güçleri Tel Abyad'tan çekilmedi, Türkiye sınır kapısını açması için böyle bir oyun oynadı.” dese de, Tel Abyad'ın yönetimi resmen Ebu İsa'ya geçti.

sr4

EBU İSA KİMDİR?

Aslen Rakkalı Koyun tüccarı olan Ebu İsa'nın gerçek adı bilinmiyor. Suriye'de iç savaş başladığında rejime karşı savaşan güçlü komutanlardan biriydi. Bölgede Bedevi Arapların parasal desteği ile 500 kişilik gücü bulunan Ebu İsa, Rakka bölgesinde Nusra'ya bağlı olarak IŞİD ve PYD ile de savaştı. Bu savaşlarda bir çok savaşçısını kaybeden Ebu İsa, bedevilerin araya girmesiyle Kobani savaşında PYD ile barıştı ve Rakka'nın kırsal kesimdeki bazı bölgeleri IŞİD'den geri aldı. 3 yıl aralıksız Rakka bölgesinde savaşan Ebu İsa, bölgedeki gücünü kaybedince Türkiye'ye kaçtı.

ŞANLIURFA'DA 2 AY KALDI

Suriye'de IŞİD'in başına 50 bin dolar ödül koyduğu Ebu İsa Şanlıurfa'da 2 ay kaldı. Bu sırada IŞİD'in intikam timi tarafından pusuya düşürülen Ebu İsa silahlı saldırıda yaralandı. Yaralı halde Suriye'ye geçirilmek üzere Akçakale'ye getirilen Ebu İsa'yı daha önce Suriye'de birlikte savaşmış bir arkadaşı tanıdı ve Polise ihbar etti. Suriye'de boynu vurularak idam edilecek olan Ebu İsa'nın kurtarılması için sınırda Polis operasyon yaptı. Bir eve baskın düzenleyen Polis yaralı olan Ebu İsa'yı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü. Özel Hareket ve Terörle Mücadele Polisleri tarafından korunan Ebu İsa uzun süre tedavi altında kaldı.

DÜNYAYA HABER OLDU

Ebu İsa'nın IŞİD tarafından vuruluş haberi başta BBC olmak üzere bir çok uluslararası medyada haber oldu. Bazı medya kuruluşları haberi takip etmek için Şanlıurfa'ya muhabirlerini gönderdi.

Tedavisinin ardından tekrar Suriye'ye dönen Ebu İsa, burada yaklaşık 100 kişi toplayarak tekrar Suriye savaşına dahil oldu. Tuğgeneral rütbesi alan Suwar Er Rakka isimli grubu kuran Ebu İsa, Kobani savaşında DAİŞ'e karşı savaşmaya başladı. Bu sırada Bedevilerin araya girmesiyle PYD ile barışan Ebu İsa, IŞİD'e karşı Kobani'nin güney girişini savunmaya başladı.

Kobani savaşında PYD ile birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusuna bağlı Ebu İsa, Tel Abyad'a yönelik PYD'nin saldırısı sırasında IŞİD'in elinde bulunan Rakka'nın kırsal bölgelerindeki noktalarını ele geçirdi.

PYD ile birlikte 2 koldan IŞİD'e saldıran Ebu İsa bu savaşta 40 üyesini kaybetti. Tel Abyad'a PYD ile birlikte giren Ebu İsa önceki gün Tel Abyad'ın yönetimini PYD'den devraldı. PYD 60 kişilik Ebu İsa'ya 80 kişilik özel harekat timi vererek bölgeden çekildi. 15 Haziran'da Tel Abyad'ı ele geçiren PYD güçleri Ebu İsa ile birlikte ortak bir basın açıklaması yaparak, Tel Abyad'ın yönetiminin Araplar, Kürtler, Türkmenler ve Ermenilerle birlikte olacağını dile getirerek "Etnik yapıların Tel Abyad'dan çıkarıldığı iddialarını reddetti ve kentte tüm yapıların yer aldığı bir meclisin kurulacağını" söylemişti.

TEL ABYAD KAPISI AÇILIYOR MU?

Tel Abyad Akçakale kapısının önümüzdeki günlerde açılacağı iddia ediliyor. Türkiye'den kapatılan sınır kapısının ÖSO bayrağı çekilmesinde en büyük neden olduğu aktarıldı. Bölgede ekonominin durma noktasına geldiği bu nedenle ekonominin canlanması için Türkiye'nin sınır kapısının açılmasına yeşil ışık yakabileceği aktarıldı.

TEL ABYAD'TA BOMBALI SALDIRILAR

Bu sırada PYD'nin Girê Spi dediği Tel Abyad'ta 15 Haziran'dan beri 12 bombalı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırılara karıştığı iddia edilen silah tüccarı 1 Türkmen'in gözaltına alındığı belirtildi.

TÜRKMEN HAMAMI KÖYLERİ BOŞALTILDI

Bu arada daha önce IŞİD'e destek verdikleri ileri sürülen ve yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı Aşağı ve Yukarı Türkmen Hamamı köylerinin büyük bölümü boşaltıldı. Bazı Türkmen aileler IŞİD kontrolündeki Rakka kentine göç ederken, bazıları ise Türkiye'ye göçetmek zorunda kaldı. Bu arada Akçakale'nin Arıcan köyleri sınırında bulunan Dedeler köyünde ise bazı köylülerin Türkiye'ye geçtiği aktarılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş