DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

BURSA

20:13

04:06
20:13
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:58

03:52
19:58
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:40

03:37
19:40
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
19:24
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:09

03:20
19:09
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

ANKARA

19:58

03:52
SAHUR
19:58
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
SAHUR
19:24
İFTAR

Akçakale raporu: 50 IŞİD üyesi Türkiye'ye geçti

İnsan Hakları Derneği (İHD), Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin sınır komşusu Tel Abyad'ın YPG tarafından IŞİD'in elinden alındığı sırada yaşanan çatışmalardan kaçan 20 bini aşkın Suriyelinin Türkiye'ye geçişiyle ilgili raporunu yayınladı.

18.06.2015 11:08:40

Ajanasların haberine göre, Sınırda büyük bir güvenlik sorunu ve mağduriyet yaşandığını belirten İHD, çözüm için şu önerileri sundu:

— Türkiye'ye geçtiği iddia edilen 50 civarında IŞİD mensubunun akıbetinin araştırılarak soruşturulması,

— En kısa sürede Akçakale sınır kapısından insani yardımların aktarılması için gerekli kolaylığın sağlanması,

— Geri dönüş için taleplerin karşılanmasında her hangi bir zorluğun çıkarılmamasıyla birlikte gerekli iletişimin sağlanması.

Sınırdaki güvenlik görevlilerinden izin alarak sınır kapısından geçen İHD heyeti, sınırda ve Akçakale'deki bir parkta sığınmacıları ziyaret etti. Şanlıurfa valisinin talimatla gazetecileri aldırmasına izleyen heyetin, Akçakale kaymakamıyla görüşme talebi ise kabul edilmedi.

23 BİN 250 KİŞİ GEÇİŞ YAPTI

Raporda, 3 Haziran'dan 16 Haziran'a dek sınırdan geçişlere ilişkin şu bilgiler yer aldı:

-3 Haziran'dan 16 Haziran'a dek AFAD'ın resmi giriş tespiti 23 bin 250 kişi. Gayri resmi giriş yapanlarla birlikte bu sayının 27 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

— 3 Haziran ile 13 Haziran arasında yapılan geçişlerde engel çıkarılmadı. 13 Haziran'dan itibaren sınır geçişlerine izin verilmedi.

— Sınırda binlerce insanın beklemesinin ardından 15 Haziran tarihinde kademeli olarak girişlerine izin verildi.

— 15 ve 16 Haziran'da sınırdan 8 bin civarında sığınmacı içeri alındı.

SIĞINMA NEDENİ IŞİD TEHDİDİ

Heyetin sınırda ve ilçe merkezindeki parkta görüştüğü sığınmacılarla ilgili bilgiler ise şöyle:

— Sığınma nedeni olarak IŞİD'in tehdit ve şiddetini iddia ettiler.

— Akçakale sınır kapısından içeri alınan sığınmacıların yüzde 90 civarında Arap yüzde 10 Türkmen.

— Giriş işlemi tamamlanan sığınmacılardan Arap asılı olanların Mardin Derik ilçesi yakınlarındaki kamplarda misafir edildiği, Türkmen asılı sığınmacıların da Osmaniye ili sınırları içerisindeki kamplara gönderildiği belirtildi.

— İlçe merkezinde bulunan bir parkta birçok kadın, çocuk, yaşlı erkek sığınmacının olduğu, aralarında hasta hamile kadın ve sakat kişilerin varlığı gözlemlendi. Beslenme barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanamadığı, birçok sığınmacının çadır kentlere alınma taleplerinin ret edilerek parklara geri gönderildiği mağdur sığınmacıların ifadelerinden öğrenildi.

50 IŞİD ÜYESİ TÜRKİYE'YE GEÇTİ

Raporda, ‘50 IŞİD üyesinin Türkiye'ye geçtiğine ilişkin' tespite de yer verildi.

IŞİD'in can güvenliği kaygısıyla kaçan halkı sınır kapısı yerine kontrolsüz mayınlı alana yönlendirerek kendilerinin de Türkiye'ye gitmeyi hedefledikleri, bunun sonucu olarak 50 IŞİD üyesinin Türkiye'ye geçtiği halk tarafından anlatıldı.

CEVAP ARAYAN SORULAR

Heyet, raporunda şu soruların cevapsız kaldığını belirtti:

— 3-13 Haziran tarihleri arasında Akçakale gümrük kapısı ile Telabyad arasında geçiş serbest iken, 13 Haziran'dan sonra girişler neden engellendi?

— Sınırda gözlemlediğimiz ve bazı sivil şahısların da provoke ettiği güvenlik zafiyetine neden göz yumuluyor?

— Bazı sığınmacıların ihtiyaç ve talepleri karşılanırken, bazı sığınmacılar zor şartlarda yaşamlarını daha ne kadar sürdürecek?

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhalif

yalan ve çarpıtma amaçlı bir rapor. ordan kaçan millet kesinlikle amrikanın bombalamasından ve pkk-ypg nin vahşetinden kaçmışlardır. zaten orası iki yıldır işidin kontrolündeydi. şimdiye kadar kaçmadılarda şimdi neden kaçıyorlar. bu kaçışın tek sebebi pkk-ypg kürt güçleri ile amerikan vahşetinin beraber hareket etmesinden kaynaklanıyor. bu ikili terör şebekesi birlikte hareket ettikleri müddetçe daha çok göç olur daha çok gariban ölür. bütün zalimlerin yerle yeksan olduğu günler gelecek inşallah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan