DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akaryakıt sıkıntısı Suriyelilerin çilesini katlıyor

Suriye'de yakıt sıkıntısı nedeniyle halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Fırınların çalışmadığı Halep'te ekmek 3 TL'ye satılıyor.

22.06.2015 16:00:56

Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde muhaliflerin denetimindeki bölgelerdeki akaryakıt sıkıntısı, zor günler geçiren halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden oluyor.

IŞİD''in ülkenin kuzeyindeki Rakka kenti ve çevresindeki petrol rafinelerinden elde edilen yakıtın muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sevkiyatını engellemesi, Halep ve İdlib'te yaşanan sıkıntıları daha da arttırıyor.

Rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan iki kentteki bölgelerde, akaryakıt bulunmaması nedeniyle hastanelerin yeterli hizmet veremediği ve fırınların çoğunlukla çalışmadığı belirtiliyor.

Halep'teki sivil savunma biriminde amir olarak görev yapan Ebu Cabir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mazot sıkıntısı nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyledi.

Rejimin kentteki saldırılarının yoğun şekilde devam ettiğini aktaran Cabir, yakıt olmadığı için vurulan yerlere ekip sevk edemediklerini anlattı.

Sorunun çözülmesi için yardım beklediklerini ifade eden Cabir, şöyle konuştu:

"Ordunun hava saldırılarına maruz kalan Halep'te sivillerin hayatı bize bağlı ama bizde de mazot yok. DAEŞ, rejimin kontrolündeki bölgelere yakıt sevkiyatına izin veriyor fakat muhaliflerin bölgelerinde buna müsaade etmiyor. Yakıt olmadığı için fırınlar da çalışmıyor. Halep'te, ekmek 300 Suriyelirasından (yaklaşık 3 TL) satılıyor. Bulunması halinde mazotun litresi 500 Suriye lirasına (Yaklaşık 5 TL) satılır oldu. Hastaneler de mazot olmadığı için sağlıklı hizmet veremez duruma geldi."

İdlib'te de sıkıntı var

İdlib'te fırın işleten Ebu Ziyad da yöre halkının akaryakıt bulamadığı için zor günler geçirdiğini anlattı.

Söz konusu sorun nedeniyle İdlib ve çevresinde genelde fırınların çalışmadığını belirten Ebu Ziyad, "Daha önce litresini 300 Suriye lirasından aldığımız mazotu şimdi bulabilirsek 800 Suriyelirasına alıyoruz. Böyle giderse yakında fırınlar tamamen kapanacak" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan ibrahim

abdullah bey, birleşmiş milletler güvenlik konseyi de pkk yı terör örgütü olarak tanımlamıyor. o zaman birleşmiş milletlerden ayrılalım da ülke olarak ismimiz canavara çıksın öyle mi? bu bakışınız bizim ülkemizi bölmeye götürüyor bilesiniz! yazık ne hallere geldik. bir tek ümmet idik şimdi ne olduk!!! bunu defedelim bir tek dost ve iyi ilişkelerimizin olduğu ülke devlet kaldı mı? etrafımıza bir bakalım ne islam ülkelerinden ne de batı dünyasından. kusutu biraz kendimizde aramamız gerekmez mi acaba?!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş