DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'AK Parti ve Saadet arasında ittifak' iddiası!

AK Parti Cumhurbaşkanı kararı ile seçim sürecinin başlamasının ardından Saadet Partisi ile seçim ittifakını da değerlendirmeye aldı.

7 Yıl Önce
2015-08-26 09:52:32

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; Kulislerde, Milli Görüş'ün duayen ve saygın isimlerinden Recai Kutan aracılığıyla ittifak konusunda nabız tutmaya yönelik dost görüşmeleri yapıldığı konuşuluyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ittifak söylentilerine kapıyı kapatmayan sözleri dikkat çekici bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Haziran ayındaki genel seçimde ittifak yapmışlardı. Yasal olarak ittifak mümkün olmadığı için BBP adayları, Saadet Partisi listesinden seçime girmişti.

Seçimin gündeme gelmesinin ardından Ak Parti'nin, SP ve BBP adaylarına listesini açmasına ilişkin gayri resmi görüşmelerin yapıldığı kulislerde konuşulmaya başlandı. SP, genel seçimde yüzde 2 dolayında oy almıştı. Ak Parti'de; mevcut tablo içinde küçük oy oranlarının bile milletvekili sayısına etkisi nedeniyle ittifak üzerinde durulduğu konuşuluyor. Kulislerde, "Ak Parti'deki bazı isimler ile SP'deki önemli isimlerin zaten geçmişe dayalı arkadaşlıkları var. Bu konu bir süredir dost sohbetlerinde dile getiriliyor. Ancak bu aşamada alınmış bir karar yok. Recai Bey (Kutan) saygın bir isim. Recai Bey ile görüşmelerde bu hususlar konuşuluyor" söylentileri yaygınlık kazandı.

Başbakan Davutoğlu, dünkü basın toplantısı sırasında Ak Parti'nin; Saadet Partisi ve BBP ile seçim ittifakı yapılıp yapmayacağına dair soruya dikkat çeken bir yanıt verdi. Davutoğlu, ittifak söylentilerine kapıyı kapatmayarak, şunları söyledi:

"7 Haziran tablosu, bir çok siyasi partiler arasında işbirliği imkanlarını, seçim öncesinde de işbirliği imkanlarının değerlendirilebileceği bir ortamı da doğurdu. Ancak şu anda hemen alınmış bir karar yok. Fakat herhangi bir teklif ya da bir görüşme süreci olursa da bunu, sadece bu partilerle değil, keşke Türkiye'de 2-3 partili bir bütünleşmeler silsilesi yaşansa."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (7)

hamza

olması gerekende budur.1 ak parti saadet ile ittifak kurmalı2- doğu ve güneydoğu da Kürtler adına söz söyleyebilecek aktörler koymalı, şu an ak parti de ki Kürt vekillerin ekseriyetinin kendilerine faydaları yok. bunlara bakan Kürt oy vermiyor, Kürt sorunu noktasında net, söz üretebilen adaylar olmalı, eskiyi sürekli, tekrarlayan aday oy getirmez3- baraj düşürülmeli4- doğu ve güneydoğudaki dindar camialar siyasete küsmüş görünüyor, bunlarla sağlıklı iletişim kurulmalı, İstanbul üzeri bir okumadan vazgeçilmeli

osman er

kamalak gidiyor kışanakla muhabbet yapıyor kiminle kol kola oldugu belli kamalak orada oldugu sürece o iş olmaz o paralelin tv sine çıkar akp yi kötüler en iyi becerdigi iş odur

HAKAN

YAPMAYIN ALLAH İÇİN İTTİFAKA GİRMEYİN İRAN AJNALARINDAN UZAK DURUN BU PARTİ İRAN EN BÜYÜK MÜTTEFİĞİ BÜYÜK TÜRKİYE NERDE KALDI

Fatih Bilgen

Ak Parti acilen SP, BBP ve Hakpar yetkilileri ile görüşüp bu partilerin parti teşkilat gücü, aldıkları oylar ve kamu oyundaki durumlarını dikkate alarak bir seçim ittifakı yapmalıdır. Bunu yaparak hem meclise ehliyetli daha çok kişinin girmesi sağlanacak ve hem de Ak Parti tek başına iktidarı sağlama alacaktır. Zaman yoktur. Sayın m. Şentop, M. A. Şahin, B. Atalay, N. Kurtulmuş beyler acilen bu işi gündeme almalıdır. Aksi halde Ak Parti yine sıkıntı yaşacak ve millet zarar görecektir. Bunu yapmayanlar vebal altındadır.

Maşuk Ergenç

Akp partinin Milli görüş fikir ve düşüncelerine acil ihtiyaç var milli görüşçülerin mecliste olması AKP nin az hata yapmasına neden olur ki bu da başarı getirir hayırlı olsun

Mahmut Osman

Ak partinin geçmiş hatalardan ders alarak; yanıbaşlarında kendilerini uyaracak Milli Görüşçülere ihtiyacı var.

ibrahim inan

Saadet Partisini peşine takıldığı chp ve hdp ile ittifakını bozmasın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş