DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti teşkilatlarında iki farklı ses

AK Parti'nin batı teşkilatları MHP ile koalisyona sıcak bakarken, doğu teşkilatları ise CHP ile yapılacak bir koalisyona daha sıcak baktığı iddia ediliyor.

7 Yıl Önce
2015-06-13 11:27:40

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyonistişarelerinde batı illerinin teşkilatları, 'taban aynı' deyerek MHP'yi işaret etti. Çözüm sürecinin devamını isteyen doğu illeri ise CHP diyor

7 Haziran seçimlerinin ardından parti kurmayları ve teşkilatlarla istişare toplantıları gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon seçenekleri konusunda teşkilatın görüşünü aldı. Davutoğlu, AK Parti olarak bütün koalisyon seçeneklerini deneyeceklerini, bir sonuç alınamazsa erken seçime gidileceği mesajını verdi.

BU KEZ TEŞKİLATA SORDU

AK Parti Genel Merkezi'nde bir yandan seçim sonuçları değerlendirilirken diğer yandan da koalisyon üzerinde görüş alışverişine bulunuyor. Özellikle büyük oy düşüşünün yaşandığı illerde geniş kapsamlı analizler yapılıyor. Kamuoyu araştırmaları ile 81 ilin fotoğrafı çekilecek. Önceki günden bu yana il başkanları, belediye başkanları, illerin gençlik ve kadın kolları ile bir araya gelen Davutoğlu, teşkilatın koalisyona ilişkin görüşlerini aldı.

GÖRÜŞLER FARKLI

Kulislere yansıyan bilgiye göre batı illerindeki teşkilatlar tabanlar birbirine daha yakın olduğu ve birçok konuda MHP ile daha rahat uyumun sağlanacağı belirterek MHP'li koalisyona daha sıcak baktıklarını dile getirdi. Özellikle Kürt nüfusunun ağırlıklı olduğu Doğu ve Güneydoğu illerindeki teşkilatlar ise olası bir MHP koalisyonunda Çözüm Süreci'nin sona ermesi endişesi taşıdıklarını ayrıca böyle bir koalisyonda var olan AK Parti oylarının dibe vuracağını belirterek AK Parti- MHP koalisyonu konusunda olumsuz görüş bildirdi. Buradaki teşkilatların ağırlıklı görüşü ise Çözüm Süreci de dikkate alınarak olası bir AK Parti-CHP koalisyonu.

HER SEÇENEK DENENECEK

Yine kulislere yansıyan bilgilere göre ise Davutoğlu'nun teşkilata bütün koalisyon seçeneklerini deneyecekleri mesajı verdiği öğrenildi. Davutoğlu koalisyon seçeneklerinden herhangi bir sonuç alınmaması durumunda ise en son seçenek olarak erken seçime gidileceğini ifade etti. İstişarelerde teşkilatlar bazı illerde yaşanan büyük oy düşüşünün nedenlerine ilişkin Davutoğlu'na bilgi verdi. Oy düşüşünde birinci sırada yanlış aday tercihi yer aldı. İkinci sırada ise Genel Merkez ile iller arasında yaşanan koordinasyon sorunu yer alırken, bazı illerde milletvekili adaylarının yeterince çalışmaması oy düşüşünde bir başka neden olarak gösterildi.

ÖZGÜVENİNİZİ YÜKSEK TUTUN

Davutoğlu, teşkilatlardan özgüvenlerini yüksek tutmalarını istedi. Davutoğlu'nun 81 ilden gelen raporlar doğrultusunda teşkilatlarda revizyona gidebileceği belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

zeynep

tekrar soyluyorum davutoglu dık durmayıp erdoganın sozunu dınlemez ıse koltuk adına koalisyonu tercıh eder ıse ak partının sonu olur

haci cam

slm Hic kimseyle koalision kurulmamasi daha hayirlidir erken secim dogru olandir

Ahmet Sarı

Birgazeteye göre doğu chp ile batı MHP ile kualisyon diyormuş,bu doğru değil.Doğulu 2 il başkanıyla yeni görüştüm çözüm süreci pkk ya yaradı diyor.Biz haritadaki turuncu bölgelerin sesine bakalım.Yoksa onlarıda kaybeder ve biteriz.Eğer erken seçim yapılırsa devlet devletliğini yapsın ve pkk nın kürt halkının özgür iradesine ipotek koyması engellensin.Bu seçimde doğu ve güneydoğunun birçok sandığında şehirler de dahil AÇIK OY AÇIK TASNİF SİSTEMİ uygulandı bunu herkes biliyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş