DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Şırnak mitingi

AK Parti'nin Şırnak mitingi

26.05.2015 20:47:41
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "HDP binalarına yapılan saldırılarla AK Parti binalarına yapılan saldırılar arasında hiçbir fark yoktur. Milletvekili adayı olmak bakımından HDP adayları ile AK Parti adayları arasında da bir fark yoktur. Barış içinde yarışalım" dedi.

Davutoğlu, partisinin Şırnak'ta düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, milletin dini ve inancıyla alay eden, ahlakıyla barışık olmayan HDP'nin adaylarının, Şırnak'a gelmesini istedi.

Bu adayların herhangi bir Şırnaklının evine girerek bir takım fantezilerinden, düşüncelerinden ve ideallerinden bahsetmelerini isteyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İki yüzlülük budur. Bizim adaylarımız; Konya'ya gitse Konya Milletvekili, Şırnak'a gitseler Şırnaklı gibi davranırlar. İnanç aynı inanç, ahlak aynı ahlak, örf aynı örf, töre aynı töre... Birbirimizin örfünü biliriz. Eve girerken ayakkabının çıkarılmasından başlayıp, kaşığı bismillah diyerek çorbaya koymaktan tutup, salatu selam getirene kadar. Peki bunların adayları salatu selamı bilirler mi? Hz. Nuh deseniz ne anlarlar? Hiç bir şey. Peki sizi nasıl temsil edecek bu adaylar? Aile ahlakı, diğer hususiyetler birçok noktadan baktığınızda milletle barışık değiller. Bizim kimseyle meselemiz yok. Herkes kendi hayat tarzını sürdürebilir. Kimseyle derdimiz yok."

Bir yıl öncesine kadar birbirlerine düşman olanların şimdi bir araya geldiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Mersin'de ve Adana'da, HDP binalarına saldırılar düzenlendi. Biz şiddetle telin ettik. Yine şiddetle telin ediyorum. HDP binalarına yapılan saldırılarla AK Parti binalarına yapılan saldırılar arasında hiçbir fark yoktur. Milletvekili adayı olmak bakımından HDP adayları ile AK Parti adayları arasında bir fark yoktur. Barış içinde yarışalım" diye konuştu.

AK Parti'nin bu olumsuzlukları şiddetle telin ederken muhalefet partilerinin aynı anda kendilerini suçladığının altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Bir baktınız aynı anda HDP, AK Parti yaptı dedi. MHP, HDP'yi takip etti. CHP, o yolunu bulamayan Kılıçdaroğlu, oy atacağı sandığı bulamayan Kılıçdaroğlu, birden suçluyu buldu; 'AK Parti' dedi. Paralelciler, 'AK Parti' dedi. Diyarbakır Belediyesi'nde arka kapıdan ne görüştükleri şimdi belli oldu. Birileri onlara yurtdışından şunu söyledi: 'Siz tek tek iktidar olamazsınız ama bir araya gelin ve şu AK Parti'yi zayıflatın' Kürt ulusalcılarla, Türk ulusalcıları AK Parti'ye karşı bir araya geldiler. Çünkü; Şırnak'ın, Doğu'nun, Güney Doğu Anadolu'nun barış içinde yükselmesinden rahatsızlar. Hepsi bir araya geldiler, AK Parti'ye meydan okuyorlar. '4 yanlış bir doğruyu götürür' derler ya, biz her yerde söylüyoruz; Elif gibi dik duran, bir doğru AK Parti; 4 yanlışı da götürecek.'

Başbakan Davutoğlu, Şırnaklılara şöyle seslendi:

'İslam medeniyetini anlamayanlara bir tarih dersi verecek miyiz? Selahaddin Eyyubi'yi anlatacak mıyız? Alparslan'ı anlatacak mıyız? AK Parti'nin yolu, Hz. Nuh'un gemisinin yolu, AK Parti'nin yolu Selahaddin Eyyubi'nin, Alparslan'ın yoludur; 'biz de o yoldayız' diyecek miyiz? Kime oy verecek olursanız olun ama gidin sandıklarda oylarınızı kullanın, kimseden korkmadan kullanın. Bir takım baskılar, bir takım tehdit mektuplarının geldiğini biliyorum. Böyle tehdit mektupları karşısında Cudi Dağı'nın çocukları pes eder mi? Zulme, baskıya boyun eğer mi? Kim yaparsa yapsın baskıya karşı dim dik durur mu? İnşallah Şırnak'ta tehditlere karşı 4'te 4 yapacak mıyız? Şırnak, 7 Haziran'da sandıklara sahip çıkacak mı? Cudi Dağı şahit olsun; bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli iradeyi, milli birliği ve insan onurunu korumaya, her gönüle girmeye, ülkenin her santimetrekaresine hizmet götürmeye, her hanesine zenginlik ve bereket götürmeye, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi kurmak için gece gündüz çalışmaya, Allah, tarih ve millet önünde söz veririz. 7 Haziran'da yeni bir tarih yazacak mıyız Şırnak? Al Bayrağın altında ebediyen kardeşçe yaşayacak mıyız? Allah yar ve yardımcımız olsun.'

-Notlar

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na parti otobüsüyle geldi. Burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu çifti, platformdan vatandaşları selamlayarak, karanfil dağıttı.

Davutoğlu'nun konuşması sık sık, "Şırnak seninle gurur duyuyor", "Dik dur eğilme, millet seninle" sloganlarıyla kesildi.

Parti bayraklarıyla süslenen miting alanına, "Sevdası memleket, tarafı millet, mührü hizmet, mayasında Selçuklu'dan gelen asalet. O bizim canım Ahmet", "Gönül Şırnak ise aşk AK Parti'dir", "Burası evin. Şırnak'ın oyları da duaları da senin", "Sayın Başbakanım, Şırnak'a bölge hastanesi, Şırnak'a serbest ticaret bölgesi, Şırnak-Hakkari karayolu, Uludere'ye sınır kapısı, doğalgaz, Cudi Dağı'nın turizme açılması müjdesini istiyoruz", "Reisin izinde, hocasının yanında, yeni Türkiye yolunda büyük oyunu bozmaya biz de varız", "Şehri Nuh'un kararı, istikrarın devamı", "Sayın Başbakanım Nuh Nebi'nin diyarına, Şehr-i Nuh'a hoşgeldiniz", "Yeter ki analar istesin, kavgalar da biter, ayrım da" ve Kürtçe "Bıji Serok Ahmet" pankartları asıldı.

Meydandaki binaya da dev Türk bayrağı ile Davutoğlu'nun resimleri asıldı. Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla alanı dolduranlar, Davutoğlu'nun konuşmasını alandaki dev ekrandan da izledi.

Davutoğlu'nun konuşması öncesinde sunucu, alandakilerden mitingden fotoğraf çekerek sosyal paylaşım sitelerinde "#birliktedahagüçlütürkiye" etiketiyle paylaşılmasını istedi.

Başbakan Davutoğlu'ndan önce kürsüye çıkan AK Parti İl Başkanı Mehmet Aşan, Kürtçe ve Türkçe konuşma yaptı.

Davutoğlu, konuşmasından önce, basın danışmanlığını yapan eski Şırnak Milletvekili merhum Şerafettin Elçi'nin kızı Zerin Elçi'yi de kürsüye davet etti.

AK Parti'nin Türkçe ve Kürtçe seçim kampanyası şarkılarının da seslendirildiği mitinge, AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar ve diğer milletvekili adayları katıldı.

- En önemli ve büyük proje bölgeye barış ve kardeşlik getirmek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de vatandaşları Kürtçe selamlayarak başladığı konuşmasında, büyük muhabbetle Şırnak'ta karşılanan Başbakan Davutoğlu'nun kente hayırlı hizmetlerle geldiğini belirtti.

Partisinin 12 yıldan bu yana Türkiye'nin doğusunda ve batısında olduğu gibi Şırnak'ta da millete hizmet ettiğini vurgulayan Eker, tüm Türkiye'de havaalanları, karayolları, enerji santralleri ve tarım projelerini hayata geçirdiklerini, sağlık ve eğitim alanında istihdam için önemli yatırımlar yaptıklarını hatırlattı.

AK Parti'nin en önemli ve büyük projesinin bölgeye barış ve kardeşliğin getirilmesi olduğunu savunan Bakan Eker, şunları söyledi:

"Bundan rahatsız olanlar ve bunu istemeyenler var. Çünkü onlar barıştan ve huzurdan değil, maalesef gözyaşından ve kandan besleniyor. Onun için bizi, bu çözüm sürecini başarıya götürme konusunda engellemeye çalışıyorlar. Bunların iki tanesi zaten yakın akraba. Türkiye'de eğer bir Kürt meselesi varsa, geçmişte insanların annelerinden öğrendikleri dilin yasaklanması var idiyse, bunun müsebbibi bunların zihniyetidir. CHP ve MHP'ydi bunlar. Bunlara bir üçüncü yardımcı, onların değirmenine su taşıyan başka partiler de var. Türkiye'nin yeni bir maceraya tahammülü yok. Biz 90'lı yıllardaki koalisyon dönemlerinde vatandaşların ne kadar sıkıntı çektiğini, eziyet gördüğünü, insanların, genç kızların başörtü sebebiyle ne kadar mağdur edildiğini, insanların annelerden öğrendikleri dili, yani Türkiye'de Kürtler, Kürt kardeşlerimiz Kürtçe konuşamıyordu. Bunların tamamı AK Parti'nin çabaları, projeleri, hizmetleri ve siyasetiyle bugün tarihe karışmış durumda."

Türkiye'nin yeni bir hizmet hamlesinin arifesinde ve 7 Haziran seçimlerinin Türkiye'nin kader seçimi olduğunu iddia eden Eker, "Eğer biz, çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşmesini istiyorsak, AK Parti'nin TBMM'de yüksek bir temsil imkanıyla mutlak suretle iktidar olması gerekiyor. Bu seçim bizim için önemli, Şırnak, Mardin, Hakkari ve Diyarbakır ve Türkiye için önemli. Ama sadece Türkiye için değil, Ortadoğu'daki mazlum halklar, Müslümanlar ve her kesimden insanın gözü Türkiye'de, AK Parti'nin siyasi başarısında. Umutla AK Parti'nin güçlü şekilde iktidar olmasını bekliyor. AK Parti, huzurun, barışın, kardeşliğin, vatandaşlar arasında ayrım yapmadan tüm 78 milyon insanın hizmet gördüğü anlayışın partisidir. 12 sene hep bunu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Şırnaklıların duası, desteği ve sevgisinden başka bir güce ihtiyaçlarının bulunmadığını anlatan Eker, "AK Parti, eğer 7 Haziran'da yüksek temsil bir kabiliyeti verir, Şırnaklı milletvekili aday kardeşlerimizi milletvekili yaparsanız, inşallah AK Parti Türkiye'de iktidar olur, daha çok hizmet gelir, barışı daha kolay hayata geçirme imkanı buluruz" ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş